Sara Errani, locul 15 WTA, a invins-o joi pe Zarina Dias, pozitia a 32-a in ierarhia mondiala, calificandu-se in sferturile de finala ale turneului de la Stuttgart unde o va avea ca adversara pe Simona Halep, locul 3 WTA si a doua favorita.

Sara ErraniFoto: wtatennis.com

Errani a trecut de jucatoarea din Kazahstan cu scorul de 6-4, 6-1.

Halep si Errani si-au impartit pana acum victoriile, fiecare castigand cate un meci cu scor categoric. In 2013, in turul al treilea al turneului de la Miami, Errani s-a impus cu 6-1, 6-0. Halep si-a luat revansa anul trecut, in sferturile de finala ale turneului de la Doha, cu scorul de 6-2, 6-0, noteaza Mediafax.

Aceste doua partide s-au disputat pe sufrafete rapide, in timp ce meciul care va avea loc, vineri, la Stuttgart, se va desfasura pe zgura. Atat Halep, cat si Errani considera zgura drept suprafata favorita, fiind astfel de asteptat o intalnire mai echilibrata.

La turneul german de categorie Premier, Errani a dispus, in primul tur, de ploneza Agnieszka Radwanska, cap de serie numarul 7 si locul 9 WTA, scor 7-6 (8), 6-4, dupa doua ore si opt minute.