Simona Halep a trecut in trei seturi de cehoaica Nicole Vaidisova (6-4, 2-6, 6-1) in turul 2 al turneului de la Miami. Imediat dupa partida, Halep a declarat chiar pe teren ca nu este "la 100% din potential" dupa ce tocmai a castigat turneul de la Indian Wells.

Meciul a confirmat spusele Simonei, jocul sau fiind inconstant pe parcursul celor trei seturi, punctate si de citeva intreruperi care au siciit-o (pauza ceruta de arbitru, pauza de ploaie, plus un elicopter zgomotos).

Halep a cistigat fara prea mari probleme primul set, a inceput in forta si setul doi, dar a capotat surprinzator in fata lui Vaidisova din cauza serviciului si a unor repetate momente de iritare. Halep si-a revenit complet in setul trei, cind nu i-a dat nici o sansa adversarei.

Vezi mai jos relatarea principalelor momente ale partidei.

Setul 3: Halep - Vaidisova 6-4, 2-6, 6-1

6-4, 2-6, 6-1. Halep a beneficiat de doua duble greseli ale adversarei si trece lejer in turul 3

6-4, 2-6, 5-1. Break Vaidisova. E clar ca Simona e cu gindul la sedinta de relaxare de dupa meci

6-4, 2-6, 5-0. Ce frumos si simplu pare tenisul cind Halep e macar la 90% din potentialul ei :)

In acest game, Simona a avut doua mingi absolut superbe, genul de lovituri pe care orice indragostit de racheta le viseaza inainte sa intre pe teren la meciul traditional din week-end

6-4, 2-6, 4-0. Halep is on track! Simona o impinge clar pe Vaidisova spre marginea rezistentei psihologice. Cehoaica, proaspat revenita in circuit, are o evidenta lipsa de antrenament mental. Or, in fata unei atlete precum Simona Halep, asta inseamna infringere sigura

6-4, 2-6, 3-0. Halep face iar break. Simona pune tot mai multa presiune pe Nicole Vaidisova si cehoaica raspunde cu greseli peste greseli. Totul pe fondul unui zgomot deranjant al unui elicopter care a enervat-o vizibil pe Halep

6-4, 2-6, 2-0. Halep isi cistiga serviciul. Simona e din nou stapina pe joc si, la cum a jucat, pare ca nu are cum sa piarda. Dar precedentele seturi ne-au aratat o forma sovaielnica a romancei

6-4, 2-6, 1-0. Halep face break, a iesit si soarele la Miami. Simona incepe bine si setul 3, la fel ca in primele doua seturi. Sa speram ca nu va mai ridica piciorul de pe acceleratie

Setul 2. Halep - Vaidisova 6-4, 2-6.

6-4, 2-6. Vaidisova face iar break si cistiga setul 2. Simona a fost evident absenta in acest ultim game al setului 2, a parut resemnata cu pierderea setului. Nu stiu daca un meci de trei seturi e ceea ce isi dorea, mai ales ca ea participa si la proba de dublu la Miami

6-4, 2-5. Game Vaidisova pe propriul serviciu, Simona risca sa fie egalata la seturi. Halep are momente in care pare decuplata, departe de forma ei maxima. Poate oboseala e de vina, poate ritmul totusi slab impus de Vaidisova.

6-4, 2-4. Break din nou Vaidisova. Jocul aminteste putin de primul set al finalei de la Indian Wells

6-4, 2-3. Re-break Simona! Halep a jucat iarasi agresiv, ca in zilele bune, si Vaidisova nu a avut nici o sansa.

6-4, 1-3. Break Vaidisova. Serviciul lui Halep ii scade enorm calitatea jocului: e ca si cum un Porsche ar avea demaraj de Oltcit

* Meci destul de slab pina acum: Halep nu pare suficient concentrata, Vaidisova nu poate mai mult in fata unui adversar care alearga extraordinar.

6-4, 1-2. Vaidisova si-a cistigat serviciul.

6-4, 1-1. Re-break Vaidisova. Serviciu ingrozitor de slab al Simonei in acest game, frustrant mai ales pentru romanca. La final, Halep a lovit suprafata de joc cu racheta, evident nervoasa pe ea insasi

6-4, 1-0. Break Simona. Halep a apasat zdravan pe acceleratie si a demolat-o pe Vaidisova in primul game al setului secund. E diferenta mare de determinare

Setul 1. Halep - Vaidisova 6-4

6-4. Set Simona Halep. Desi siciita de o pauza de ploaie, Halep a reusit sa se concentreze si sa inchida setul. Romanca a fost net superioara in acest prim set si parea ca doar propria lipsa de concentrare o poate incurca

* Jocul s-a reluat cu un schimb fabulos, cistigat de Vaidisova.

* A inceput sa ploua, cind Halep avea serviciul si putea incheia primul set. Simona Halep e vizibil enervata de intrerupere. Copiii de mingi sterg picaturile de apa de pe teren, muzica se revarsa din difuzoare, Halep asteapta nerabdatoare sa termine setul

5-4. Vaidisova ramine in joc dupa ce isi cistiga serviciul

5-3. Halep isi cistiga serviciul. Game decis cu un as al Simonei. Au fost citeva retururi slabe ale lui Nicole Vaidisova, cu un prim serviciu solid al Simonei

* Mica pauza ceruta de arbitrul partidei. Jucatoarele o asteapta linistite sa revina pe scaun

4-3. Break Simona. Halep cistiga al 7-lea game si are sansa sa se desprinda in primul set. Halep o domina clar pe Vaidisova: a alergat deja un semimaraton, ceea ce o face pe Vaidisova sa grabeasca lovituri si sa greseasca

3-3. Game Simona pe propriul serviciu. Halep a avut doua puncte - spectacol, a mai trezit spectatorii din amorteala. Dar si Nicole Vaidisova a reusit un retur excelent pe un serviciu moale al Simonei. Pina la urma, Halep a cistigat game-ul fara emotii

* Fantastica rezistenta Simonei Halep in fata unui bombardament al cehoaicei: a scos doua lovituri imposibile si apoi a reusit sa cistige punctul cu un rever senzational

2-3. Game Vaidisova pe serviciul ei. Cehoaica are un serviciu solid, care o scoate din incurcatura in momentele potrivite

* Tribune golase la Miami, din pacate. Simona s-a obisnuit de ceva vreme sa umple stadioanele

2-2. Halep si-a cistigat si ea serviciul dupa citeva raliuri excelente. Incet-incet, Simonei i se regleaza si serviciul, dar si deplasarea in teren. A cistigat punctul de 30-0 dupa citeva lovituri perfecte in colturile terenului

* In pauza dintre game-uri, Simona a renuntat la cozorocul alb pe care il purtase la inceputul meciului. Parea usor inutil, mai ales ca la Miami norii acopera soarele

1-2. Vaidisova isi cistiga serviciul, dupa ce a reusit doi asi in momente-cheie. Cehoaica are un prim serviciu excelent, dar al doilea e mai ezitant, astfel incit Halep poate ataca. Simona pare putin incordata la inceputul de meci

1-1. Re-break Nicole Vaidisova

1-0. Break Simona Halep