Simona Halep (cap de serie numarul unu) s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Dubai. Numarul patru in ierarhia WTA, Halep a invins-o in doua seturi pe Tsvetana Pironkova (Bulgaria, locul 57 WTA) - partida a durat o ora si 20 de minute. In urmatorul meci, Halep o va intalni pe Ekaterina Makarova, jucatoare care a eliminat-o la ultima editie de la Australian Open.

Simona HalepFoto: ausopen.com

"Sunt prima data in sferturi aici (n.r. la Dubai), ma simt bine. Nu pot sa pierd cu un asemenea public alaturi. Au fost iar mult romani aici, as putea sa vorbesc in romana: "multumesc". Cel mai bun rezultat al meu a fost la Roland Garros, acea finala mi-a dat multa incredere. Makarova joaca foarte bine, la Australian Open m-a invins, nu am jucat cel mai bun tenis al meu atunci. Ma astept la un meci greu, ma voi bate pentru fiecare minge" - Simona Halep la finalul partidei cu Tsvetana Pironkova.

• Pentru calificarea in sferturile competitiei, Halep va primi 52.430 de dolari si 190 de puncte WTA.
  • In urma acestui succes, Simona Halep a castigat peste sapte milioane de dolari din tenis (doar din premii).

Desfasurarea Live Text a partidei Simona Halep vs Tsvetana Pironkova:

Halep nu rateaza ocazia de a inchide meciul pe propriul serviciu, Simona castiga gameul si setul cu scorul de 6-3. Simona Halep s-a calificat in sferturile competitiei, faza unde o va intalni pe Ekaterina Makarova

Simona egaleaza la 15 cu un backhand superb, in cross, trimis foarte aproape de banda fileului. La 30-30, Halep comite doua erori, iar Pironkova castiga gameul (5-3)

Halep scapa inca o dreapta in afara terenului, nu a fost o zi foarte buna pentru forehandul Simonei. Jucatoarea noastra revine de la 0-30 si se distanteaza la 5-2

Jocul de pe serviciul sportivei din Bulgaria este unul echilibrat, Simona face diferenta cu doua forehanduri aspre, lovite aproape de linie. Break pentru Halep, scorul devine 4-2

Simona trece din nou in avantaj (3-2), jocul este incheiat cu o scurta de toata frumusetea. Din pacate, Halep alterneaza momentele bune cu cele in care este total neinspirata

Halep greseste destul de mult cu forehandul, insa recupereaza cu un retur superb cu reverul. Bulgaroaica isi face serviciul, Simona nu pare prea conectata la meci in acest moment (2-2), loviturile sale se opresc cu precadere in fileu

Simona este total neinspirata cand serveste: face inca o dubla greseala si este nevoita sa anuleze o minge de break cu un as. Halep mai salveaza o minge de break, dupa ce agata incredibil o minge si o trimite pe contre-pied. Dupa ceva emotii, Simona isi castiga serviciul (2-1)

Halep profita de o usoara relaxare a adversarei si se distanteaza la 40-0. Pironkova face si o dubla greseala, iar Simona bifeaza rebreakul (1-1). Halep a jucat pragmatic in acest game

Setul doi a inceput cu Simona la serviciu: de la 30-0 s-a facut 30-40, Halep a facut doua duble greseli si a pierdut pe propriul serviciu, la fel ca si in setul intai

Pironkova gaseste doua lovituri superbe: forehandul in cross a facut spectacol. Simona isi pastreaza calmul si trimite incredibil cu backhandul in lung de linie. Simona profita de prima sansa de set pe care a avut-o (6-4, dupa 44 de minute)

Un game mai lejer pentru Simona, care se distanteaza rapid la 40-0. Incheie jocul dupa un forehand violent, scorul devine 5-4 pentru Halep (conduce pentru prima data in acest prim set)

Pironkova se apara mult, returneaza aproape orice, iar slice-ul o ajuta enorm. Simona conduce punctele, dar rateaza cu usurinta. Dupa un schimb in forta, Halep rupe ritmul cu o scurta, iar apoi o paseaza pe adversara cu backhandul. Simona iroseste doua mingi de break, iar din tribune se aude: "Hai, Simona!". Dupa mai multe sanse ratate, Halep reuseste in sfarsit sa faca breakul, un break dupa care a alergat tot setul (4-4)

Chiar si cu backhandul (lovitura sa preferata), Simona nu gaseste terenul. Pare usor iritata de ceva, da senzatia ca nu are tensiunea potrivita in racordaj. Halep se apropie inca o data pe tabela (4-3 pentru bulgaroaica)

Halep da senzatia ca nu simte cum trebuie mingea, este neinspirata si din dorinta de a inchide rapid punctul trimite afara. Pironkova risca mult si trimite in multe situatii pe linie (4-2 pentru Tsvetana)

Simona face inca o data rapid 40-0 pe tabela, dar urmeaza un forehand dezamagitor - o noua eroare nefortata. Halep inchide gameul cu un rever in lung de linie (2-3). Simona a cerut interventia antrenorului, Victor Ionita i-a dat unele indicatii favoritei numarul unu

Reverul incepe sa o plimbe pe Pironkova pe tot terenul, iar bulgaroaica devine spectator. In doar cateva zeci de secunde, Simona se distanteaza la 0-40. Doua erori nefortate duc scorul la 30-40, iar forehandul scapat mult in afara terenul de Simona aduce egalitatea (40-40). Pironkova isi face cu mari emotii serviciul si conduce cu 3-1. Halep a condus cu 40-0, dar a tratat cu superficialitate acest avantaj...

Dupa opt puncte pierdute la rand, Simona castiga prima minge dupa ce Tsvetana trimite putin afara cu forehandul. Halep face inca o dubla greseala si de la 30-0 se face 30-30. Simona isi face serviciul, iar tabela arata 2-1. Halep nu are un inceput prea bun de meci, nu da semne ca se simte prea bine

Inceputul ezitant al Simonei continua, favorita numarul unu trimite departe de teren cu backhandul. Urmeaza inca o greseala cu reverul, iar Simona nu pare sa se simta confortabil. Simona trimite inalt si aproape de fileu si este taxata de adversara (2-0)

Prima minge a partidei a fost castigata de Pironkova, dupa ce Simona a gresit usor cu forehandul. Au mai urmat doua greseli nefortate, iar sportiva din Bulgaria a reusit breakul (Halep a comis si o dubla greseala)

Pironkova a castigat tragerea la sorti si a ales sa primeasca - Halep va servi prima in acest meci din optimi.