Maria Sharapova a fost la un pas de o eliminare prematura de la Australian Open, favorita numarul doi salvand doua mingi de meci pentru a se califica in turul trei. Alexandra Panova (locul 150 WTA) a fost aproape de a produce surpriza, insa Maria s-a impus, pana la urma, cu 7-5 in decisiv.

Maria Sharapova la Australian OpenFoto: ausopen.com

Maria a castigat rapid primul set, fara nicio emotie, scor 6-1, dupa 26 de minute. Panova (sportiva care a eliminat-o pe Sorana Carstea in primul tur) a castigat surprinzator setul doi, cu scorul de 6-4.

In decisiv, tot Alexandra a impus ritmul, a lovit curajos si s-a distantat la 4-1. Panova a servit la scorul de 5-4 pentru meci, dar nu avut taria psihica necesara sa inchida meciul. Numarul 150 WTA a ratat si doua mingi de meci.

Partida s-a intins pe durata a doua ore si 32 de minute.