Irina Camelia Begu (61 WTA) a pierdut finala turneului WTA de la Moscova, fiind invinsa in trei seturi de rusoaica Anastasia Pavliucenkova (30 WTA, cap de serie 6). Pentru Begu a fost cea mai importanta finala din cariera, prima la un turneu din categoria Premier, urmand sa urce in clasamentul WTA pana pe pozitia 43.

Kremlin Cup a fost castigata anul trecut de Simona Halep.

Meciul a durat peste doua ore si jumatate.

Desfasurarea LIVE Score:

Setul decisiv: 1-6

Pavliucenkova castiga finala si turneul.

Primul game al romancei in acest set, insa Anastasia serveste pentru meci.

Anastasia este la un game distanta de castigarea finalei.

Irina isi pierde din nou serviciul si este condusa cu 4-0.

Pavliucenkova este agresiva si conduce in setul decisiv.

Setul 2: 7-5

Game la zero reusit de Irina, meciul se duce in decisiv

Irina egaleaza la 5 si prelungeste setul, apoi face breakul si preia conducerea.

Begu face la randul sau breakul si conduce in set.

Pavliucenkova isi face serviciul in primul game al setului

Setul 1: 4-5

Setul breakurilor: Pavliucenkova castiga setul cu break

Continua seria break-urilor in acest set, Irina se apropie la 4-5

Begu rateaza sansa de a egala si rusoaica mai face un break

Irina reuseste si ea breakul si micsoreaza distanta

Begu reuseste sa faca al doilea game, primul pe serviciul sau: 4-2 pentru rusoaica

Inca un break pentru rusoaica, trei game-uri la rand si se distanteaza in set.

Begu isi pierde insa serviciul, rebreak Pavliucenkova

Romanca reuseste breakul in primul game, foarte disputat - a durat 10 minute.

Pavliucenkova, la serviciu in debutul meciului.

***

Jucatoarea de tenis Irina-Camelia Begu, locul 61 WTA, s-a calificat, sambata, in finala turneului Kremlin Cup de la Moscova, dotat cu premii in valoare totala de 710.000 de dolari, dupa ce a trecut in semifinale de sportiva ceha Lucie Safarova, locul 17 mondial si a patra favorita. Begu a invins-o pe Safarova cu scorul de 7-6 (5), 1-6, 6-3, noteaza Mediafax.

Adversara sa, Anastasia Pavliucenkova, locul 30 WTA si cap de serie numarul 6, a invins-o in semifinale, cu scorul de 6-2, 6-2, pe sportiva ceha Katerina Siniakova (128 WTA).

Begu si Pavliucenkova s-au mai intalnit pana acum o singura data, in sferturile de finala ale editiei din 2013 a turneului de la Seul, meci castigat de rusoaica, scor 6-2, 6-2.

Editia din 2013 a turneului de la Moscova a fost castigata de Simona Halep.