Jucatoarea romana de tenis Sorana Cirstea s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Tianjin (China), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, miercuri, gratie victoriei cu 6-3, 6-0 in fata cehoaicei Andrea Hlavackova, scrie Agerpres.

Cirstea (24 ani, 101 mondial) a avut nevoie aproximativ o ora (61 minute) pentru a trece de Hlavackova (28 ani, 174 WTA), pe care a mai invins-o in 2011, in primul tur la Palermo (WTA), cu 6-3, 6-2.

Sorana, care a pierdut meciul inaugural la precedentele trei turnee, toate in China, si-a asigurat un cec de 5.900 dolari si 60 puncte WTA, urmand ca in sferturi sa o infrunte pe castigatoarea dintre Jelena Jankovic (Serbia), principala favorita, si chinezoaica Saisai Zheng.

Romanca va juca miercuri si la dublu, alaturi de slovena Andreja Klepac, avandu-le adversare pe Cagla Buyukakcay (Turcia) si Danka Kovinic (Muntenegru).