Eugenie Bouchard, singura tenismena care o putea detrona pe Simona Halep de pe locul doi WTA, a pierdut luni seara in fata Ekaterina Makarova, scor 6-7 (2-7); 2-6.

Eugenie BouchardFoto: wimbledon.com

Sharapova, Kvitova si Bouchard puteau profita de infrangerea suprinzatoare a tenismenei noastre in turul trei si sa o depaseasca in clasament, dar toate trei au fost eliminate prematur.

Maria Sharapova (favorita numarul cinci) a parasit US Open-ul in turul patru, jucatoarea din Rusia fiind invinsa in trei seturi de Caroline Wozniacki (cap de serie numarul zece), scor 4-6, 6-2, 2-6.

Simona Halep, numarul doi mondial, a fost eliminata inca din turul trei de la US Open de jucatoarea croata Mirjana Lucic-Baroni, locul 121 WTA.

Tot luni seara,Serena Williams a trecut de Kaia Kanepi, Flavia Pennetta de Casey Dellacqua si Victoria Azarenka de Aleksandra Krunic.

Simona Halep este calificata la Turneul campioanelor

Cu toate ca fost eliminata devreme la US Open, Simona profita de rezultatle slabe ale contracandidatelor si se califica in premiera la Turneul Campioanelor.

BNP Paribas WTA Finals, a 44-a editie a Turneului Campioanelor, se va disputa, incepand din octombrie, la Singapore.

Turneul Campioanelor reuneste cele mai bune opt jucatoare si cele mai bune opt perechi de dublu in anul in curs. Competitia este dotata cu premii in valoare de 6,5 milioane de dolari, potrivit prosport.ro

Ultima sportiva din Romania care a participat la Turneul Campioanelor este Irina Spirlea, care a ajuns in semifinale in anul 1998, cand a fost elminata de Martina Hingis.