Simona Halep, numarul doi mondial, a fost eliminata inca din turul trei de la US Open de jucatoarea croata Mirjana Lucic-Baroni, locul 121 WTA. Dupa un inceput ezitant, croata si-a revenit si a jucat extraordinar, nedandu-i nicio sansa Simonei. Romanca a avut o evolutie sub asteptari, eliminarea sa fiind una dintre marile surprize ale turneului in conditiile in care croata a venit din calificari. In turul urmator Lucic-Baroni o va intalni pe italianca Sarra Errani care a eliminat-o pe Venus Williams cu scorul de 6-0, 0-6, 7-6 dupa tie-break (7-5).

Simona Halep la US OpenFoto: usopen.org
  • Hotnews.ro a transmis LIVE TEXT desfasurarea meciului

"Nu a fost cea mai buna zi a mea si nu m-am simtit bine, insa pur si simplu ea a jucat mai bine decat mine", a declarat Simona Halep dupa meci.

Lucic-Baroni, dupa meci: "E o victorie mare si stiam ca trebuie sa fiu agresiva. Sunt de prea multa vreme in circuit si nu aveam cum sa ma pierd. Am fost agresiva. Halep e o jucatoare extraordinara, dar nici eu nu sunt foarte rea. Daca pot sa imi fac jocul pot juca impotriva oricui. Sunt fericita ca dupa atatia ani de munca ma simt ca si cum as fi castigat un turneu de Mare Slem".

Desfasurarea partidei Simona Halep - Mirjana Lucic-Baroni:

Setul I

• Simona Halep a castigat primul ghem.
  • Croata revine si egaleaza la 1.
  • Baroni trece la conducere dupa o revenire spectaculoasa.
  • Romanca egaleaza la 2.
  • Simona trece la conducere castigand un nou ghem.
  • Halep castiga fara emotii si scorul devine 4-2 pentru romanca. Simona controleaza bine meciul, romanca avand nevoie de cateva minute pentru a se acomoda cu jucatoarea croata.
  • Simona castiga (5-2) si mai are nevoie de un ghem pentru a castiga primul set. Jucatoarea croata alterneaza momentele foarte bune cu greselile copilaresti.
  • Baroni castiga si face ca scorul sa fie 5-3 dupa ghem foarte disputat, croata dand o replica foarte buna Simonei.
  • Croata castiga un nou ghem (alb) si duce scorul la 5-4.
  • Lucic revine din nou spectaculos, castiga un nou ghem si egaleaza la 5. Jocul lui Halep a scazut simtitor, avand foarte multe greseli, in timp ce jucatoarea croata are o perioada foarte buna de joc.
  • Baroni castiga al patrulea ghem la rand si duce scorul la 6-5. Simona pare ca nu gaseste un antidot la jocul din ce in ce mai entuziasmant al jucatoarei croate.
  • Simona egaleaza la 6 si setul se va decide la tie-break. (Scor tie-break: Halep - Baroni 6-8).
  • Lucic Baroni castiga primul set cu 7-6 dupa un inceput mai ezitant. Simona parea ca va castiga setul, dar jucatoarea croata a dat o replica fantastica castigand patru ghemuri la rand.

Setul II

• Simona castiga primul ghem al setului al doilea.
  • Lucic are un joc destul de precis si agresiv, avand mai mult initiativa pana acum. Castiga si egaleaza la 1.
  • Croata castiga un nou ghem: 2-1. Inexplicabila caderea Simonei, croata, locul 121 in clasamentul WTA, joaca entuziasmant si pare ca isi doreste mai mult victoria.
  • Baroni castiga un nou ghem 3-1. Lucic joaca cu mult peste locul in clasamentul mondial.
  • Simona revine si castiga ghemul. Croata conduce insa cu 3-2.
  • Lucic castiga ghemul si duce scorul la 4-2.
  • Croata isi continua jocul foarte bun si duce scorul la 5-2. Urmeaza un ghem decisiv in care croata poate castiga meciul.
  • Croata a castigat si acest ghem: 6-2, castigand si meciul. Simona Halep este eliminata din turneul american inca din turul al III-lea.

Simona Halep vs Mirjana Lucic-Baroni:

Ani: 22-32

Locul nasterii: Constanta (Romania) - Dortmund (Germania)

Locul in clasamentul WTA: 2 vs. 121

Meciul dinte Halep si Baroni era program sa inceapa la ora 19.30 (ora Romaniei), dar din cauza faptului ca meciul dintre Monfils si Gonzalez s-a incheiat la 20.20, meciul romancei va incepe dupa ora 20.30. Meciul este trasmis live de canalul Eurosport.