Jucatoarea romana de tenis Sorana Cirstea are parte de o adversara foarte dificila in runda inaugurala a turneului WTA de la Cincinnati (Ohio/SUA), dotat cu premii totale de 2.567.000 dolari, sarboaica Ana Ivanovic, a noua favorita a competitiei, scrie Agerpres. Simona Halep va intra direct in turul secund, urmand sa joace impotriva castigatoarei partidei dintre Kirsten Flipkens (Belgia) si o jucatoare venita din calificari.

Simona HalepFoto: HotNews.ro / Victor Cozmei

Sorana (24 ani, 36 WTA) este condusa de Ivanovic (26 ani, 10 WTA) cu 2-0 in meciurile directe din circuitul WTA, dupa victoriile de la Australian Open, in 2008, in primul tur, cu 7-5, 6-3, si de la Linz, in 2010, 6-2, 6-0 in primul tur. Cirstea a castigat totusi in fata sarboaicei, anul acesta, in meciul de baraj pentru Grupa a II-a Mondiala a Fed Cup, la Bucuresti, cu 3-6, 6-1, 6-2.

Simona Halep revine pe terenul de tenis dupa o pauza aproape o luna, fiind a doua favorita la simplu, astfel ca va intra direct in turul secund, urmand sa joace impotriva castigatoarei dintre Kirsten Flipkens (Belgia) si o jucatoare venita din calificari. La editia de anul trecut, Halep a ajuns pana in sferturile turneului de la Cincinnati.

Alte trei romance iau startul in calificari, Irina Begu, Monica Niculescu si Alexandra Dulgheru.

Begu (23 ani, 63 WTA) o va infrunta pe ''veterana'' japoneza Kimiko Date-Krumm (89 WTA), care are 20 de ani in plus fata de romanca, acesta fiind primul lor meci direct. Monica Niculescu (26 ani, 64 WTA) o are ca adversara pe tanara croata Donna Vekic (18 ani, 80 WTA), in timp ce Dulgheru (25 ani, 91 WTA) va da piept cu americanca Varvara Lepchenko (28 ani, 46 WTA), in fata careia a castigat singurul meci direct, anul trecut, in primul tur la US Open, cu 6-7 (7), 6-2, 7-6 (5).