Simona Halep, cap de serie nr. 3 si numarul 3 mondial, s-a calificat pentru prima oara in cariera in optimile de finala ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon, dupa ce a invins-o sambata pe jucatoarea elvetiana Belinda Bencic (71 WTA) in doua seturi, scor 6-4 6-1. Partida a durat o ora si 10 minute.

Simona Halep, pe iarba de la WimbledonFoto: wimbledon.com

In optimi, Halep o va intalni pe Zarina Diyas din Kazahstan (72 WTA), care a invins-o sambata, in trei seturi, pe Vera Zvonareva din Rusia.

Pentru calificarea in optimile de finala la Wimbledon, Simona Halep va primi 240 de puncte WTA si un cec in valoare de 117.000 de lire sterline.

Meciul de sambata, care a inceput cu o intarziere de peste 4 ore din cauza ploii, a fost mutat de pe terenul nr. 2 pe terenul nr. 12, dupa ce ploaia a incetat si o parte dintre partide au putut fi reluate.

Pozitia in clasamentul WTA: 3 - 71

Scorul intalnirilor: 0-0 (este primul meci dintre cele doua)

Bani castigati din tenis: 4.564.141 dolari - 201.760 dolari

Bencic, in varsta de doar 17 ani, a castigat titlul la junioare in urma cu un an la Wimbledon.

Simona Halep este la a patra participare la turneul de Grand Slam de la Wimbledon. In 2011 si 2013, ea a ajuns in turul doi, iar in 2012 a fost eliminata in primul tur.