Jucatoarea Simona Halep, a patra favorita, va juca in compania Svetlanei Kuznetova, cap de serie 27, in sferturile de finala la Roland Garros, dupa ce rusoiaca si-a asigurat calificarea in aceasta faza a competitiei in urma victoriei, scor 6-3, 6-4, in fata sportivei cehe Lucie Safarova, numarul 23, potrivit Mediafax.

Simona HalepFoto: wtatennis.com

Halep s-a calificat, luni, in premiera in sferturi la Roland Garros, dupa ce a trecut de Sloane Stephens, scor 6-4, 6-3, iar miercuri va juca pentru accederea in penultimul act in compania Svetlanei Kuznetova, fost numar 2 mondial (septembrie 2007) si in prezent locul 28 WTA. Kuznetova a castigat in 2009 turneul de la Roland Garros, iar in 2004 US Open.

Simona Halep si Svetlana Kuznetova (locul 28 WTA) s-au intalnit de patru ori pana in prezent, impartindu-si victoriile. In 2011, la Miami, in turul I, Kuznetova a castigat cu 6-0, 6-4.

In acelasi an, la Toronto, tot in turul I, Halep a castigat cu 4-6, 6-4, 6-3, la fel ca la Roma, in prima mansa, cand scorul a fost 6-1, 6-1, pentru sportiva din Constanta.

Ultima partida, disputata in turul doi la Stuttgart, a revenit sportivei din Rusia, cu scorul de 7-5, 7-6 (4).

• Ilie Nastase, la sport.ro: "Simona a facut o partida slaba azi, dar a avut noroc si s-a calificat. Poate a avut nevoie si de adaptare la noul teren, insa va trebui sa-si ridice nivelul jocului altfel va avea probleme in urmatoarele meciuri."

* Cea mai buna performanta a Simonei Halep intr-un turneu de Grand Slam a fost accederea in sferturile de finala de la Australian Open, in 2014 (a fost eliminata de Dominika Cibulkova).

Simona Halep va primi 430 de puncte WTA si un cec in valoare de 220.000 de euro.

In sferturi, Simona o va intalni pe invingatoarea din partida Lucie Safarova (Cehia, locul 24 WTA si cap de serie numarul 23) - Svetlana Kuznetova (Rusia, locul 28 WTA si cap de serie numarul 27).

Desfasurarea partidei Simona Halep - Sloane Stephens:

Simona isi pastreaza calmul, loveste cu mult efect si o pune in dificultate pe Sloane. Halep inchide meciul pe propriul serviciu, jucatoarea noastra calificandu-se in sferturile de finala de la Roland Garros

Sloane risca tot, joaca la limita si are castig de cauza (5-3 pentru Simona)

Halep isi face serviciul la zero, iar scorul a devenit 5-2 in favoarea ei

Simona ii face probleme adversarei inca o data contra serviciului, se agata de fiecare minge si se impune dupa o dubla greseala a lui Sloane (4-2)

Istoria se repeta din pacate: Simona se relaxeaza, face o dubla greseala si isi pierde inca o data serviciul (3-2). Ingrijorator este faptul ca Halep a ratat o dreapta simpla, de la langa fileu...

Sloane constientizeaza din ce in ce mai mult ca nu se poate lupta de pe linia de fund cu Simona, iar in acest sens trimite multe "scurte". Halep isi pastreaza insa concentrarea si face 3-1, dupa inca un joc in care s-a impus contra serviciului

Din pacate, Halep a avut o usoara relaxare in joc, iar acest lucru a costat-o scump. Sloane a castigat la 15 contra serviciului (Simona a facut si o dubla greseala). Tabela arata 2-1 pentru Simona

Simona a continuat si in al doilea joc sa fie cea care a condus punctele, iar Sloane nu a avut raspuns (break la zero). Scorul a devenit 2-0 pentru Halep

Halep a inceput setul al doilea cu dreptul, cu un joc castigat pe propriul serviciu la 15 (dubla greseala)

Simona se impune pe serviciul adversarei, cheia succesului fiind backhandul. Setul a fost castigat cu 6-4, dupa 47 de minute de joc. A fost un set in care doar cateva mingi au facut diferenta...

Cu multa agresivitate in forehand, Simona a castigat puncte importante, aratand ca este in control. Stevens a revenit insa de la 15-40, in special datorita unui excelent joc de picioare. Lucrurile s-au schimbat, iar jucatoarea din America a avut minge de break. Simona si-a castigat cu mare dificultate serviciul, scorul a devenit 5-4

Jocul cu numarul opt a fost unul foarte disputat, cu mai multe egalitati. Sloane a insistat cu ruperile de ritm, in timp ce Simona a dorit sa isi impuna ritmul (a gresit insa incercand sa trimita aproape de fiecare data decisiv). S-a facut 4-4, echilibrul domina acest prin set

Simona este lucida in aceste momente si simte foarte bine loviturile. Sloane este fortata sa greseasca, iar Halep castiga game-ul la zero (4-3)

Sloane accelereaza mult cu lovitura de forehand si rupe ritmul cu "scurte". Simona se apara bine pana la un punct, iar cum prinde ocazia trimite cu multa putere. Halep castiga contra serviciului, scorul devine 3-3

Halep a inceput jocul cu o dubla greseala, iar urmatoarea lovitura de dreapta s-a dus in afara terenului. Sloane a castigat al doilea break la rand (la 15) si a trecut in avantaj pentru prima data pe tabela (3-2)

Sloane serveste bine, isi construieste perfect punctele, iar Simona nu are raspuns. Jucatoarea din SUA a castigat game-ul, iar scorul a devenit 2-2

Simona greseste doua mingi de pe linia de fund, iar sportiva din SUA castiga contra serviciului dupa un joc agresiv (2-1 pentru Halep)

Lui Stephens nu i-a functionat primul serviciu, iar Simona a fost agresiva pe al doilea. Jucatoarea noastra a facut puncte cu lovitura de dreapta, iar breakul a fost bifat la zero (2-0)

Meciul a inceput cu Simona la serviciu - jocul a fost unul echilibrat, in care Halep a fost nevoita sa salveze o minge de break. Jucatoarea din SUA se dovedeste a fi in forma, dar pana la urma Simona conduce cu 1-0