Simona Halep a castigat detasat partida disputata contra jucatoarei spaniole Maria-Teresa Torro-Flor, locul 55 WTA, scor 6-3 6-0, calificandu-se asfel in "optimile" Turneului de Mare Slem de la Roland Garros.

Simona Halep la Roland GarrosFoto: rolandgarros.com

Este cea mai buna performanta inregistrata de Halep la acest turneu.Meciul a durat o ora si 4 minute.

"Nu e o surpriza pentru mine aceasta victorie pentru ca am din ce in ce mai multa incredere in mine si imi iese jocul din ce in ce mai bine aici la Roland Garros", au fost primele cuvinte ale Simonei dupa calificarea in optimi, potrivit gsp.ro.

Gsp.ro mai noteaza ca site-ul televiziunii Eurosport, care transmite partidele turneului, a avut numai cuvinte de lauda pentru romanca.

"Nu e de mirare ca una dintre cartile ei preferate este Harry Potter. Simona a reusit lovituri magice contra jucatoare spaniole Torro-Flor si s-a calificat in optimi. Favorita la cistigarea turneului in acest moment, Halep s-a aparat excelent si a gasit unghiurile perfecte prin care a rapus-o pe Torro-Flor", descriu cei de la Eurosport victoria de azi a Simonei.

In urmatoarea faza a competitie, Halep o va intalni pe americanca Sloane Stephens (cap de serie nr. 15), care a invins-o pe Ecaterina Makarova.

• Simona revine pe propriul serviciu de la 0-40 si se apropie la un singur game de victorie, 5-0
  • Simona incheie meciul pe seriviciul adversarei, dupa un set dominat de ea.

Setul 1: 6-3

• Torro-Flor si-a castigat serviciul in primul game al meciului.
  • Cele doua jucatoare continua sa isi castige serviciul. Torro-Flor a reusit sa salveze doua mingi de break si sa castige ulterior game-ul
  • Halep reuseste sa fructifiice o minge de break si preia conducerea in primul set
  • Game alb castgat de Simona pe propriul serviciu
  • Simona castiga primul set, reusind break-ul pe serviciul lui Torro-Flor

Cele doua jucatoare nu s-au mai intalnit pana acum.

Simona Halep este in acest moment, conform calculelor pe hartie, principala favorita a turneului (oficial este cap de serie nr. 4), dupa ce primele trei jucatoare cap de serie - Serena Williams, Na Li, Agnieska Radwanska - au fost eliminate.