Sorana Carstea, cap de serie numarul 26 si locul 26 in clasamentul WTA, s-a calificat, marti, in turul doi al turneului de la Roland Garros. Carstea a invins-o pe Aleksandra Wozniak (Canada), scor 6-7 (3/7), 7-5, 6-2.

Sorana CarsteaFoto: AGERPRES

Meciul Soranei a durat doua ore si 12 minute. Aleksandra Wozniak (Canada) este o jucatoare venita din calificari si pozitia 149 in clasamentul mondial. Demn de mentionat este faptul ca Sorana a salvat o minge de meci in setul doi.

In turul secund, Sorana Carstea o va intalni pe Teliana Pereira (Brazilia), locul 94 WTA.

Pentru calificarea in turul doi de la Roland Garros, Carstea va primi 42.000 de euro. Sorana a reusit sa ajunga in sferturile competitiei in anul 2009 - a fost invinsa de Samantha Stosur.