Victor Hanescu s-a calificat in semifinalele turneului ATP de la Oeiras (Portugalia), dotat cu premii totale de 426.605 euro, vineri, dupa ce l-a invins pe portughezul Gastao Elias, in doua seturi, cu 6-1, 7-5, in sferturile de finala, informeaza Agerpres. Hanescu (32 ani, 93 ATP), aflat la cea mai buna performanta din acest an, dupa sferturile de finala de la Doha si Casablanca, s-a impus dupa o ora si 22 minute in fata unui lusitan de 23 de ani, aflat pe locul 179 in lume. Gastao Elias castigase singurul meci cu Hanescu de pana acum, in 2012, cu 3-6, 7-5, 6-3, la ATP Challenger Tour Finals de la Sao Paulo.

Victor HanescuFoto: Agerpres

La Oeiras, Hanescu si-a adjudecat clar primul set, cu 6-1, a condus in al doilea cu 5-1, dar s-a relaxat si i-a permis adversarului sa revina la 5-4, scor la care Victor a ratat o minge de meci. Lusitanul a egalat, 5-5, dar Hanescu a reusit imediat break-ul si apoi si-a castigat serviciul, setul si meciul.

Victor Hanescu si-a asigurat un cec de 22.060 euro si 90 de puncte ATP, iar in penultimul act il va infrunta pe principalul favorit, cehul Tomas Berdych, victorios cu 3-6, 6-4, 6-4 in fata argentinianului Leonardo Mayer.