Meciul dintre jucatoarele Simona Halep, locul 5 WTA, si Bojana Jovanovski, numarul 39 WTA, intrerupt, sambata, in primul set, din cauza ploii, se va relua duminica, astfel ca romanca va avea in aceeasi zi doua partide, in cadrul play-off-ului celei de-a doua Grupe Mondiale a Fed Cup, scrie Mediafax.

Arbitrul principal al intalnirii si cei doi capitani nejucatori au decis ca meciul dintre Halep si Jovanovski sa se joace duminica, de la ora 10.00.

Presedintele Federatiei Romane de Tenis, George Cosac, a declarat ca Simona Halep va avea o pauza de o ora si jumatate intre cele doua meciuri de duminica, in cazul in care va incheia confruntarea cu Jovanovski in mai mult de 90 de minute. Daca primul meci va dura mai putin de 90 de minute, Halep va incepe a doua partida dupa o ora.

In primul meci al intalnirii, sambata, Sorana Cirstea (27 WTA) a invins-o pe Ana Ivanovici (12 WTA), scor 3-6, 6-1, 6-2.

Duminica, in afara de meciul Halep - Jovanovski, vor mai avea loc confruntarile Halep - Ivanovici si Cirstea - Jovanovski, precum si partida de dublu Irina-Camelia Begu/Monica Niculescu - Jovana Jaksici/Nina Stojanovici.

Echipa care va castiga intalnirea va accede in a doua Grupa Mondiala.