Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, cap de serie nr. 11, s-a calificat in premiera in optimile turneului Australian Open, primul de Mare Slem al anului, dupa ce a invins-o, sambata, la Melbourne, pe kazaha Zarina Dias (20 ani, 152 WTA), cu scorul de 6-1, 6-4, anunta Agerpres.

Simona HalepFoto: wtatennis.com

Halep (22 ani, 11 WTA) a obtinut victoria dupa un meci care a durat o ora si 7 minute. Simona si-a adjudecat fara probleme primul set, cu 6-1 (28 minute), dar al doilea a fost mult mai echilibrat. Simona Halep a comis mai multe erori nefortate, iar Dias, care trecuse in calificari de Andreea Mitu, cu 5-7, 7-3, 6-0, a returnat foarte bine, reusind doua break-uri. In cele din urma, Simona Halep a invins cu 6-4 si si-a asigurat un cec de 135.000 de dolari australieni si 240 de puncte WTA. Halep a egalat si cea mai buna performanta a sa la un turneu de Mare Slem, optimi de finala, realizata anul trecut la US Open.

UPDATE: In optimi, Halep se va duela cu Jelena Jankovic - meciul se va juca luni dimineata, dupa ora 02:00.

La dublu feminin, perechea formata din Monica Niculescu si Klara Zakopalova (Cehia) a fost invinsa in turul secund de favoritele nr. 6, Cara Black (Zimbabwe)/Sania Mirza (India), cu 7-5, 6-1. Niculescu si Zakopalova castigasera doua titluri WTA la dublu anul acesta, la Shenzhen si Hobart.