Roger Federer a fost eliminat, miercuri, in turul doi al turneului de Grand Slam de la Wimbledon de ucraineanul Sergiy Stakhovsky, numarul 116 mondial in clasamentul ATP. Elvetianul, de sapte ori castigator la Wimbledon, a fost invins in patru seturi, scor 6-7(5) 7-6(5) 7-5 7-6(5).

Roger FedererFoto: wimbledon.com

Eliminarea lui Federer in turul secund este o imensa surpriza, punand capat unei serii extraordinare de 36 de sferturi de finala consecutive la turneele de Grand Slam, de la Roland Garros-ul din 2004.

Roger Federer fusese anuntat de organizatorii de la Wimbledon ca trebuie sa-si schimbe incaltamintea de joc. Motivul este unul simplu - pantofii sport pe care ii poarta au talpa de culoare portocalie. Regulamentul turneului de Grand Slam spune ca sportivii trebuie sa aiba echipamentul in totalitate alb.

Tenismena rusa Maria Sharapova, cap de serie numarul 3, a fost eliminata miercuri in turul secund al turneului de Grand Slam de la Wimbledon, fiind invinsa de portugheza Michelle Larcher de Brito, locul 131 WTA, in doua seturi 6-3, 6-4.

Sharapova, numarul 3 mondial, era una dintre favoritele la castigarea titlului, dupa jucatoarea americana Serena Williams.

Victoria Azarenka, cap de serie numarul doi, s-a retras de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului, informeaza Reuters. Sportiva din Belarus a fost nevoita sa renunte din motive medicale.

Steve Darcis (belgianul care l-a eliminat pe Rafael Nadal in primul tur) s-a retras de la Wimbledon, din cauza unei accidentari la umar, au anuntat organizatorii turneului de Grand Slam, citati de Reuters.