Novak Djokovic nu i-a lasat nicio sansa lui David Ferrer, liderul mondial trecand de iberic in doar trei seturi (6-2, 6-2, 6-1). "Nole" s-a calificat fara emotii in finala de la Australian Open, acolo unde il va intalni pe invingatorul partidei Roger Federer vs Andy Murray.

Novak Djokovic, prea puternic pentru David FerrerFoto: australianopen.com

"Nole" a inceput in forta semifinala, a bifat rapid break-ul si a castigat setul cu 6-2, dupa doar 29 de minute.

Sarbul a condus ostilitatile si in setul doi, eforturile lui Ferrer fiind in zadar. Djokovic a servit bine, a punctat constant cu "dreapta" si l-a obligat pe iberic sa greseasca mult de pe linia de fund. Dupa doar 34 de minute, Novak s-a impus cu 6-2.

Al treilea set a debutat cu un break al lui Djokovic, sarbul evoluand cu mult peste posibilitatile lui Ferrer. Liderul mondial a "inventat" lovituri din toate pozitiile, iar rezultatul a fost unul cat se poate de previzibil: 6-1.

Novak Djokovic - David Ferrer 6-2 6-2 6-1

"Nu stiu daca sunt cel mai bun din lume, am jucat doar foarte bine. M-am simtit confortabil, eram constient de valoarea lui David Ferrer. Stiam ca trebuie sa fiu agresiv, am jucat pana la urma asa cum am dorit. Ma voi uita la meciul Murray vs Federer, cine nu vrea sa vada o asa intalnire? Voi incerca sa ma refac in aceste doua zile de pauza, finala va fi o provocare, indiferent de numele adversarului" - Novak Djokovic.

In urma victoriei de la Australian Open, Novak Djokovic conduce cu 10-5 in intalnirile cu David Ferrer.

Calificat fara probleme in finala de la Melbourne, Novak Djokovic are sansa de a deveni primul jucator care triumfa de trei ori la rand la Australian Open (dupa titlurile din 2011 si 2012).