Ploaia a intrerupt duminica de doua ori finala turneului Roland Garros de la Paris, in care Novak Djokovic, numarul 1 mondial, il intalneste pe Rafael Nadal, partida urmand sa se reia luni. Nadal, care are 51 de victorii la acest turneu si o singura infrangere, incearca sa cistige pentru a saptea oara titlul, in timp ce sirbul Djokovic se lupta pentru a-si trece in palmares pentru prima oara trofeul.

Novak Djokovic, lider mondial Foto: Agerpres/AP
  • HotNews.ro a transmis LIVE TEXT finala turneului masculin de la Roland Garros. Meciul a fost suspendat pentru a doua oara din cauza ploii, la scorul 4-6; 3-6; 6-2; 2-1. Partida se reia luni, de la 14.00 ora Romaniei.

Vezi mai jos desfasurarea meciului, pana la suspendare:

Set 1: 4-6 - Setul break-urilor

• Nadal a inceput finala cu un break pe serviciul lui Djokovic.
  • Inca un break pentru spaniol, care conduce cu 3-0.
  • Sarbul revine si face doua break-uri consecutive, castigand trei game-uri la rand.
  • Spaniolul reuseste la randul sau un nou break, dupa ce Djokovic face dubla greseala.
  • Nadal isi adjudeca primul set, 6-4.

Set 2: 3-6

• Break in debutul setului 2 pentru Nadal
  • Sarbul reuseste la randul sau un break pe serviciul lui Nadal: 2-2
  • La Paris a inceput ploaia, insa meciul nu este oprit.
  • Moment de frustrare pentru Djokovic, care isi arunca racheta si este "mustrat" de spectatori. Sarbul reuseste insa sa isi castige serviciul.
  • Djokovic a refuzat sa repete un punct dupa o minge la care a fost nevoie de interventia arbitrului de scaun si a oferit punctul lui Nadal.
  • Nadal face inca o data break, 4-3 pentru spaniol.
  • Meciul este suspendat din cauza ploii dupa o ora si jumatate de joc, la scorul 6-4, 5-3 pentru Rafael Nadal, cu Djokovic urmand la serviciu.
  • UPDATE: Meciul s-a reluat, serveste Djokovic. Nadal a facut inca un break si a cistigat setul cu 6-3. Spaniolul are 2-0 la seturi si mai are nevoie de un set pentru a se incorona pentru a 7-a oara la Roland Garros

• Nadal opreste aceasta serie si isi castiga serviciul
  • Meciul a fost suspendat pentru a doua oara din cauza ploii, la scorul 4-6; 3-6; 6-2; 2-1. S-a jucat efectiv timp de trei ore.