Adrian Ungur a reusit sa castige un set impotriva lui Roger Federer, sportivul roman fiind eliminat in turul doi de la Roland Garros. A fost 6-3, 6-2, 6-7, 6-3 pentru numarul trei mondial, dupa un meci in care Ungur a evoluat peste asteptari, oferind o replica buna elvetianului.

Roger Federer, in actiune la Roland Garros Foto: rolandgarros.com

Setul I

In primul set al partidei, diferenta dintre Roger Federer si Adrian Ungur a fost facuta de un break, elvetianul castigand contra serviciului in jocul al doilea.

Roger a servit bine, si-a facut jocul obisnuit si a lovit destul de precis cu dreapta. Ungur a avut, in multe momente, raspuns pentru loviturile elvetianului, jucatorul roman fiind aplaudat la scena deschisa dupa ce a bifat mai multe "scurte" de efect. Dupa 29 de minute de joc, Federer s-a impus cu 6-3.

Setul II

Diferenta de valoare dintre cei doi jucatori s-a simtit mai mult in setul al doilea. Roger Federer l-a "alergat" pe Adrian pe tot terenul, a condus ostilitatile si s-a impus fara emotii cu 6-2, dupa 34 de minute de joc. Elvetianul a reusit doua break-uri.

Setul III

Al treilea set al partidei a fost unul dominat de echilibru. Fiecare jucator si-a facut serviciul (Ungur a avut doua mingi de break la un moment dat), iar totul avea sa se stabilesca in tie-break. Adrian salveaza doua mingi de meci ale lui Roger, iar setul ii revine dupa ce s-a impus cu 8-6 (dupa 48 de minute de joc).

Setul IV

Ungur a avut doua mingi de break in primul game al setului al patrulea, dar pana la urma Roger si-a facut serviciul. A urmat un moment de cadere al sportivului roman, iar Federer s-a distantat, fara dificultati, la 3-0, 4-1 si 5-3. Roger Federer a inchis setul si meciul pe propriul serviciu, numarul trei mondial impunandu-se cu 6-3.