Jucatorul spaniol de tenis Rafael Nadal a declarat forfait inainte meciului cu scotianul Andy Murray, joc programat in semifinalele turneului de la Miami. "Nu pot alerga, din cauza unei accidentari la genunchiul stang", a declarat Nadal, explicand ca a simtit imediat dupa meciul cu Tsonga, din sferturi, ca ii va greu sa joace mai departe.

Rafael Nadal Foto: sonyericssonopen.com

"Am incercat sa ma restabilesc pentru aceasta semifinala, dar nu am reusit. Imi pare rau, sincer, pentru suporteri si pentru organizatorii acestui turneu. Nu pot juca", a adaugat Nadal, intr-o conferinta de presa.

In finala, Murray il va intalni pe liderul mondial, Novak Djokovic: sarbul a trecut de Juan Monaco, in doua seturi, 6-0, 7-6. Daca pentru a castiga primul set i-au trebuit 27 de minute, pentru al doilea Djokovici a muncit o ora si 36 de minute!

In acest an, Djokovic si Murray s-au intalnit de doua ori, impartindu-si victoriile: "Nole" s-a impus in semifinale la Melbourne, Murray a castigat in semifinale la Dubai.