​Sorana Carstea s-a oprit in semifinalele turneului de la Pattaya (Thailanda - dotat cu premii totale de 220.000 de dolari), jucatoarea din Romania fiind invinsa de Maria Kirilenko, favorita numarul 4, scor 6-2, 5-7, 6-4. Partida a durat doua ore si 28 de minute.

Sorana Carstea, la turneul de la PattayaFoto: pentanglepromotions.com

La 6-2 si 5-4, Kirilenko a servit pentru meci, dar Sorana a revenit senzational si a egalat situatia pe tabela. In plus, Carstea a castigat si urmatoarele doua game-uri (a bifat inca un break), setul revenindu-i cu 7-5.

In decisiv, Sorana si-a pierdut o data serviciu, dar a revenit la 4-3 in favoarea rusoaicei (a facut break-ul). Din pacate pentru ea, Maria a reusit rebreak-ul, iar setul l-a castigat cu 6-4 (dupa ce Carstea a salvat doua mingi de meci).