ATP, Brisbane: Perechea Tecau/ Lindstedt, in sferturile de finala

Marţi, 3 ianuarie 2012, 11:29 Sport | Tenis

Tecau si Lindstedt
Perechea Horia Tecau/ Robert Lindstedt s-a calificat in sferturile turneului ATP de la Brisbane (Australia), dupa ce a trecut de dublul Alexandr Dolgopolov/Denys Molchanov (ambii Ucraina), scor 6-4, 6-4.

Favoriti numarul trei la Brisbane, Horia si Robert s-au impus dupa o partida care a durat o ora si noua minute.

Statistica partidei Tecau/ Lindstedt vs Dolgopolov/ Molchanov:

Asi: 1-2
Duble greseli: 1-4
Puncte castigate cu primul serviciu: 76%-73%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 64%-43%
Puncte de break salvate: 3/4 (75%) - 2/5 (40%)
Puncte castigatoare: 60/110 (55%) - 50/110 (45%).

In urmatorul meci, Horia si Robert se vor duela cu invingatorii disputei dintre Oliver Marach/Alexander Peya (ambii Austria)-Paul Hanley/Jamie Murray (Australia/Marea Britanie).

La Auckland, Monica Niculescu a reusit sa ajunga in optimile de finala, dupa ce a invins-o pe Jamie Hampton (USA), scor 7-6(1), 6-1. In urmatorul meci, Monica o va intalni pe Jie Zheng (China).