Roger Federer s-a calificat in finala Turneului Campionilor, elvetianul invingandu-l in doua seturi, scor 7-5, 6-3, pe David Ferrer. Fostul lider mondial si-a trecut in cont al patrulea succes din tot atatea partide disputate in arena "O2".

Roger FedererFoto: Reuters

Primul set al partidei a fost unul echilbrat, diferenta facandu-se tarziu (Roger a bifat break-ul la scorul de 5-5). A fost 7-5, iar Federer a avut de furca cu Ferrer, ibericul dovedindu-se unul dintre cei mai incomozi jucatori pe care elvetianul i-a intalnit pana acum la Londra.

Echilibrul s-a rupt in al doilea set, unul in care Federer a castigat contra serviciului inca din primul game. Roger nu a avut probleme atunci cand a servit, iar setul l-a incheiat cu inca un break: a fost 6-3.

Dupa un parcurs fara greseala, victorii cu Tsonga, Nadal, Fish si Ferrer, Federer va disputa, duminica, finala Turneului Campionilor. In cea de-a doua semifinala se vor duela, de la ora 22.00, Jo-Wilfried Tsonga si Tomas Berdych.

Roger Federer s-a impus in Turneul Campionilor in anii 2003, 2004, 2006, 2007 si 2010.