Perechea Horia Tecau/ Robert Lindstedt a debutat perfect la Turneul Campionilor: victorie in fata dublului indian Mahesh Bhupathi/ Leander Paes, favoriti numarul 4. A fost 7-6 (6), 6-1 pentru perechea romano-suedeza, dupa un meci care a durat o ora si 27 de minute.

Tecau si LindstedtFoto: atptennis.com

Primul set al meciului a fost unul echilibrat, decis in tie-break. La scorul de 5-4, Horia a servit pentru castigarea setului, dar indienii au amanat verdictul dupa o dubla greseala a lui Tecau. In cele din urma, dublul romano-suedez a castigat cu 8-6 dupa ce a salvat doua mingi de set.

Al doilea set a fost la discretia lui Horia si a lui Robert, indienii fiind depasiti la toate capitolele: a fost 6-1 pentru favoritii numarul sase. Aflati la prima participare la Turneul Campionilor, Tecau si Lindstedt au reusit o victorie importanta in fata unor adversari obisnuiti cu prezenta la competitia londoneza.

In urma acestui succes, Horia si Robert vor incasa 22,500 de dolari si 200 de puncte in clasamentul ATP de dublu.

Horia Tecau este primul roman care obtine o victorie la Turneul Campionilor dupa Ilie Nastase (a triumfat in 1971, 1972, 1973 si 1975 - a mai pierdut o finala in 1974).