Roger Federer a castigat pentru prima data in cariera turneul Masters de la Paris-Bercy, elvetianul trecand in finala, scor 6-1, 7-6, de Jo-Wilfried Tsonga. Cu lovituri precise si cu o pofta de joc ca in vremurile bune, Federer nu i-a dat nicio sansa francezului.

Roger Federer, invingator la Paris-BercyFoto: Reuters

Aflat intr-o perioada de gratie, Roger a dominat partida cu Tsonga, elvetianul castigand la pas primul set al finalei, scor 6-1. Echilibrul s-a instaurat in cel de-al doilea set, dar fostul lider mondial a fost cu o clasa peste adversar in tie-break (castigat la trei).

In urma acestui succes, Federer va incasa un cec in valoare de 454.000 de euro si 1000 de puncte ATP, in timp ce Tsonga se va multumi cu 214.000 de euro si 600 de puncte.

"Sunt foarte fericit dupa aceasta victorie. Trebuie sa recunosc ca sunt multumit de evolutia mea, am jucat foarte bine astazi (n.r. duminica)" - Roger Federer.

"Sunt putin dezamagit ca nu am reusit sa joc putin mai bine astazi. Roger a fost mai bun, mai rapid" - Jo-Wilfried Tsonga.

* Federer a ajuns la victoria cu numarul 802 din cariera dupa succesul cu Tsonga.

* Roger este singurul jucator din istorie care reuseste sa ajunga in finalele tuturor turneelor Masters.

* Elvetianul si-a trecut in cont cel de-al 69-lea titlu al carierei, dintr-un total de 99 de finale jucate

* A fost cel de-al 18-lea turneu Masters pe care Roger Federer l-a castigat (este depasit doar de Nadal - 19).

Cei mai buni opt jucatori din clasamentul ATP se vor intalni in Turneul Campionilor de la Londra, competitie care va debuta peste o saptamana.