Dupa ce a salvat trei mingi de meci contra lui John Isner, Jo-Wilfried Tsonga s-a calificat in finala Mastersului de la Paris-Bercy, francezul impunandu-se dupa o partida electrizanta (7-3 in tie-break-ul setului decisiv). In marea finala de la "Paris Masters", francezul se va duela cu Roger Federer.

Tsonga, fericit dupa victoria cu IsnerFoto: Reuters

Meciul dintre Tsonga si Isner a fost unul echilibrat, elocvent in acest sens fiind faptul ca a fost inregistrat un singur break de-a lungul partidei. Americanul a castigat primul set cu 6-3, in timp ce urmatoarele doua i-au revenit francezului la tie-break (la 1 si la 3).

Punctul culminant al semifinalei s-a inregistrat in setul trei, la scorul de 6-5 pentru Isner. Americanul a avut trei mingi de meci, dar Tsonga a reusit sa revina de fiecare data.

Jo-Wilfried s-a impus la Paris-Bercy in anul 2008, in timp ce Roger Federer (adversarul din ultimul act) nu a reusit sa castige pana in acest moment competitia gazduita de capitala Frantei.

Finala dintre Tsonga si Federer se va desfasura duminica, de la ora 16.00 (ora Romaniei).