Acum un an, Novak Djokovic l-a invins pe Roger Federer in semifinalele de la US Open dupa ce a salvat mingi de meci si a fost condus cu 2-0 la seturi. Istoria s-a repetat si sambata noaptea, numarul unu mondial impunandu-se dupa o partida fantastica de cinci seturi (a fost 6-7, 4-6, 6-3, 6-2, 7-5 pentru sarb). "Nole" merge in marea finala, acolo unde-l va intalni pe Rafael Nadal.

Djokovic, victorie senzationala cu FedererFoto: Reuters

Novak Djokovic si Roger Federer au oferit o semifinala de vis, partida dintre cei doi avand nevoie de cinci seturi pentru a fi stabilit invingatorul. Elvetianul a inceput mai bine meciul, s-a impus la tie-break in primul set (9-7), in timp ce al doilea i-a revenit cu 6-4.

Condus cu 2-0 la seturi, "Nole" si-a adus aminte de isprava de anul trecut, iar jocul a inceput sa curga in favoarea sa din setul al treilea. Sarbul a impus ritmul, a fost jucatorul care a scos din joben loviturile decisive, iar tabela a inceput sa-i fie favorabila - Djokovic a egalat situatia dupa ce s-a impus cu 6-3 si 6-2.

Setul decisiv a fost unul intens, cu multe lovituri superbe de ambele parti. Punctul culminant al semifinalei s-a inregistrat la scorul de 5-3 si 40-15 in favoarea elvetianului (cu Roger la serviciu), atunci cand sarbul a reusit in mod miraculos sa intoarca in favoarea sa o partida ce parea incheiata.

S-a terminat 7-5 pentru Djokovic, liderul mondial sarbatorind printr-un dans pe teren victoria memorabila cu Roger Federer.