Nationala de handbal masculin a Romaniei a pierdut, miercuri, la Drobeta Turnu Severin, a cincea partida consecutiva din grupa a doua din preliminariile pentru EURO 2012 in fata Croatiei, scor 25-30 (14-14). Fara sanse de calificare, selectionerul Vasile Stanga a trimis pe teren jucatori tineri, pentru a-i obisnui cu partidele importante. Lipsa de experienta s-a vazut pe final, cand tricolorii au cedat in fata vicecampioanei mondiale.

Vasile Stanga, selectionerul nationalei RomanieiFoto: AGERPRES

Tricolorii au reusit sa tina piept Croatiei in debutul primei reprize, iar cu cinci minute inainte de pauza au reusit chiar sa se si distanteze la trei goluri. Dupa 30 de minute, cele doua echipe erau la egalitate, scor 14-14, nationala Romaniei reusind sa mentina balanta echilibrata si in repriza secunda. Cu cinci minute inainte de final, greselile tricolorilor au fost speculate de croati, care au reusit sa se distanteze si sa se impuna cu 30-25, consolidandu-si prima pozitie in grupa.

Cel mai bun marcator al Romaniei a fost Gabriel Florea, cu 10 reusite, din care sapte au fost inscrise din lovituri de la sapte metri. Marcatorii Romaniei: Florea 10, Stan 6, Simicu 4, Novanc 3, Ghionea 1, Fenici 1

Gabriel Florea: "Imi place sa dau goluri si incerc sa am intotdeauna procentaj suta la suta, sa am eficienta maxima. Am reusit sa facem un joc bun. Au fost jucatori noi care au adus o prospetime la nationala, insa acum mai trebuie sa capete putina experienta in meciuri de acest fel, dificile" (Digisport)

Alexandru Simicu: "Noi ne-am dorit foarte mult sa castigam acest meci. Nu era nicio presiune pe noi, am jucat liber. Au venit multi jucatori noi, tineri, fiecare si-a dorit sa se afirme si sa iesim cu un gol in plus. Ne pare rau ca nu am castigat". (Digisport)

Romania ramane astfel fara niciun punct in grupa a doua preliminara dupa cinci meciuri disputate si cu un meci ramas de jucat, cu Spania, in 12 iunie.