Dallas Mavericks a castigat partida cu numarul doi din finala NBA, Nowitzki si compania impunandu-se cu 95-93 in fata lui Miami Heat. In urma acestui rezultat, cele doua echipe se afla la egalitate: 1-1. Urmatoarele doua meciuri se vor disputa in Dallas, duminica si marti.

Nowitzki si LeBron James lupta sub panouFoto: Reuters

Cel mai important jucator al oaspetilor a fost Dirk Nowitzki - 24 de puncte si 11 recuperari, in timp ce Dwayne Wade a reusit cel mai multe puncte ale partidei - 36. LeBron James a bifat 20 de puncte.

Disputele trei si patru din finala NBA se vor desfasura duminica si marti.

Echipe:

93 - Miami Heat (puncte pe reprize: 28, 23, 24, 18): Bibby (14), Wade (36), Anthony (-), Bosh (12), James (20).

Miller (-), Haslem (2), Chalmers (9).

95 - Dallas Mavericks (puncte pe reprize: 28, 23, 20, 24): Kidd (6), Stevenson (9), Chandler (13), Marion (20), Nowitzki (24).

Stojakovic (-), Terry (16), Haywood (2), Barea (5), Cardinal (-).

Partida s-a disputat in "American Airlines Arena" din Miami, in fata a 23.003 spectatori.

Vezi aici rezumatul partidei Miami - Dallas.