Echipa nationala de handbal masculin a Frantei si-a pastrat titlul de campioana mondiala, dupa ce a reusit sa invinga in prelungiri selectionata Danemarcei, scor 37-35. Dupa o finala tensionata, francezi obtin cel de-al patrulea titlu mondial din istorie, egaland astfel recordul detinut de Suedia si Romania in ceea ce priveste medaliile de aur la turneul final. Medalia de bronz a revenit Spaniei, care a invins pe gazda Suedia, scor 24-23.

Franta, campioana mondiala la handbal masculin Foto: Reuters

Francezii au fost cei care au deschis scorul, dupa trei minute de joc, in finala Mondialului de handbal masculin din 2011, danezii inscriind primul lor gol abia dupa cinci minute si jumatate (1-2). Avand sprijinul unui numar mare de suporteri in tribuna, Danemarca egaleaza la 9 in minutul 19, insa francezii preiau conducerea partidei si se desprind la patru goluri in minutul 26 (14-10). La pauza, Franta a intrat cu un avantaj de trei goluri: 15-12.

Dupa un sfert de ora trecut din repriza secunda, Danemarca se apropie la un singur gol, pentru ca in minutul 49 sa egaleze la 24. Final incordat de meci intre cele doua echipe, danezii fiind nevoiti sa joace ultimele doua minute in inferioritate numerica. Francezii preiau conducerea printr-o lovitura de la sapte metri, insa sunt surprinsi in defensiva si danezii egaleaza la 30, desi au un om mai putin pe teren.

Ales MVP-ul Mondialului, Karabatic inscrie pentru 31-30, insa cu 27 de secunde inainte de final danezii cer time-out. Indicatiile antrenorului dau roade si Spellerberg egaleaza la 31 in ultimele secvente ale partidei iar meciul se duce in prelungiri.

Francezii incep prelungirile in inferioritate numerica, insa au primul atac si reusesc sa inscrie prin Abalo. Urmeaza doua goluri consecutive ale danezilor si in minutul 64 conduc pentru prima data in acest meci, scor 33-32. Karabatic restabileste egalitatea, pentru ca mai apoi Fernandez sa aiba o interventie superba, iar Guigou sa intoarca scorul in favoarea francezilor (34-33).

Danezii egaleaza din nou, in minutul 67, dupa o lovitura de la sapte merti (34-34), insa isi pierd luciditatea si Fernandez puncteaza de doua ori (36-34). Cu 20 de secunde inainte de final, danezii inscriu pentru 36-35, insa nu pot face mai mult, Guigou fiind cel care inscrie ultimul gol: 37-35, aducand Frantei cel de-al patrulea titlu mondial din istorie.

Finala mica Spania - Suedia 24-23 (11-11):

Spania a castigat, duminica, a doua sa medalie la un Campionat Mondial de handbal masculin, dupa aurul castigat la editia din 2005, impunandu-se cu 24-23 in fata gazdei Suedia.

Un debut de meci echilibrat intre cele doua selectionate, prima echipa care reuseste sa se desprinda la doua goluri fiind Suedia. Gazdele au condus cu 10-8 in minutul 28, insa ibericii au reusit sa revina pe finalul reprizei, egaland la 11 cu 30 de secunde inainte de fluierul arbitrului.

In repriza secunda, Spania a preluat fraiele partidei, insa gazdele au revenit in meci si au reusit egalarea in minutul 54, insa nu au reusit sa intoarca scorul in favoarea lor. Un final tensionat, insa ibericii su dus scorul la 24-22 cu un minut inainte de final. Suedezii au marcat golul al 23-lea, insa nu au putut mai mult si au fost nevoiti sa se multumeasca la acest Mondial cu locul al patrulea.