Romania a incheiat Campionatul Mondial de handbal masculin pe locul 19, tricolorii trecand dramatic, scor 30-29, de Tunisia in ultima partida de la turneul final gazduit de Suedia. Cu toate ca au condus aproape in permanenta pe tabela de marcaj, Novanc, Popescu si compania au cazut pe final (ca aproape in toate meciurile de la CM), dar au reusit sa se impuna in ultimele secunde.

Vasile Stanga Foto: Reuters

Romania a dominat prima repriza, iar la pauza tricolorii conduceau cu 17-14. Echipa lui Vasile Stanga a condus pe tabela si in repriza a doua, dar pe fondul unei caderi fizice Tunisia a egalat, scor 24-24, in minutul 51.

Africanii au preluat conducerea, 29-28, cu doar doua minute inainte de final, dar Iulian Stamate a reusit imediat egalarea. Mihai Popescu a aparat senzational o lovitura de la sapte metri, iar Alexandru Stamate a inchis tabela cu un gol marcat in ultimele secvente.

Marcatori Romania: Florea (8), Stamate (8), Toma (6), Novanc (2), I. Stamate (2), Fenici, Muresan, Sabou, Georgescu