Handbalistii tricolori au castigat prima repriza cu Croatia (13-11), dar nu a fost suficient pentru a impresiona echipa condusa de Ivano Balici - dupa pauza, croatii au egalat rapid (min. 34), apoi s-au indreptat linistiti spre victorie. Nationala romana nu a avut puterea de a reactiona in fata unui adversar care s-a dovedit net superior, in momentele in care ne-a luat in serios.

Romania vs CroatiaFoto: Reuters

O prima repriza cu momente foarte bune ale nationalei romane: am castigat prima jumatate (13-11), dupa ce am condus tot timpul (am avut 5-1, minutul 13, si 11-8 in minutul 25). Portarul Mihai Popescu are o contributie esentiala la imaginea primei parti, reusind sa inchida poarta in momente importante.

Croatia a parut surprinsa de replica solida a tricolorilor, dar a si demonstrat ca poate reveni rapid in joc. De altfel, handbalistii croati au reusit sa egaleze in minutul 34 (14-14) si sa preia conducerea un minut mai tarziu (15-14).

Din acel moment, dinamica jocului s-a schimbat complet, iar croatii s-au desprins cu usurinta. Cu un sfert de ceas inaintea finalului, Stamate a incercat sa tina Romania in joc, cu doua goluri consecutive (18-20, min.45) - fost ultima tentativa de a opri un adversar care isi dovedea superioritatea din ce in ce mai clar: Croatia se impune cu 27-21, la capatul unei partide in care s-a incalzit ceva mai greu, iar tricolorii s-au incins prea repede.