Nationala de handbal feminin a Romaniei a reusit cea mai mare performanta a sa de la un Campionat European, invingand duminica, in finala mica, pe Danemarca, gazda turneului, scor 16-15, adjudecandu-si medalia de bronz, dar si biletul ce ii asigura participarea directa la Mondialul din 2011, din Brazilia. "Pentru cei care ne-ati iubit si ati fost alaturi de noi atat la bine, dar mai ales la greu, va transmitem Va iubim", a fost mesajul tricolorelor de la finalul meciului.

Romania, bronz la EURO 2010Foto: Agerpres

Romania s-a mobilizat excelent pentru ultimul meci de la Europene, luandu-si revensa in fata gazdei turneului, Danemarca. Dupa ce au fost invinse in semifinala de Suedia, fetele s-au intalnit sambata seara cu psihologul venit special de la Bucuresti, intalnirea dovedindu-se de bun augur pentru moralul fetelor lui Radu Voina.

Talida Tolnai a facut din nou minuni in poarta tricolorelor, avand un incredibil procentaj al mingilor aparate, de 53%. Intr-un meci cu foarte putine goluri inscrise, Neagu a fot principala marcatoare a Romaniei, cu sase reusite.

Aceasta esta a cincea finala mica disputata de Romania la un turneu major, dar este prima data cand tricolorele reusesc sa ia medalia. Nationala de handbal feminin a ratat podiumul la EURO in 2000, cand a fost invinsa de Rusia, dar si la Mondiale: in 1993, 1999 si 2007, pierzand in fata Norvegiei, Austriei, respectiv Germaniei.

Desfasurarea partidei:

Minutul 60 (15-16): Bara neaga danezelor sansa egalarii. Eliminare de doua minute la Kristensen, iar Ada Nechita profita si inscrie (14-12). Defensiva tricolora greseste si, in inferioritate numerica, Danemarca inscrie (13-14). Neagu reuseste o executie superba si desprinde Romania la 2 goluri (15-13). O noua interventie extraordinara a Talidei Tolnai. Aparare in semicerc a danezelor, dar Neagu rateaza lovitura de la 7 metri. Cu cinci minute inainte de final, antrenorul danez cere time-out. Dalby trimite peste poarta si romancele pleaca pe contra-atac, insa aruncarea lui Elisei este parata. Tolnai apara excelent, Nechita pleaca pe contra-atac si inscrie pentru 16-13. O noua parada a Talidei Tolnai. Grseala la schimbare a Romaniei si, ramasa descoperita, defensiva Romaniei primeste un nou gol: 14-16. Danemarca inscrie si se apropie la un gol: 15-16. Radu Voina cere time-out. "Doua minute fetelor si avem medalia", se incurajeaza tricolorele. Geiger arunca si nimereste bara, cu un minut pana la final. Tolnai apara excelent aruncarea lui Skov si Romania are posesia in ultimele secunde. Tricolorle tin de minge si castiga finala mica de la Europene, scor 16-15.

Marcatoarele Romaniei: Nechita 2, Neagu 1

Minutul 50 (12-13): Bara-gol pentru Valentina Ardean Elisei si Romania conduce din nou la doua goluri (12-10). O noua interventie buna a Talidei Tolnai, insa atacul Romaniei este precipitat, iar Fiera trimite pe langa. Dupa o serie de ratari de ambele parti, Ada Nechite distanteaza Romania la trei goluri (13-10). Danezele raspund imediat insa si inscriu de doua ori consecutiv (12-13).

Marcatoarele Romaniei: Ardean-Elisei 1, Nechita 1

Minutul 40 (10-11): Cu un om in minus, danezele au primul atac al reprizei secunde. Tricolorele se apara bine, insa nu reusesc sa inscrie, Nechita trimitand in portar. In formatie completa, Danemarca inscris (8-9), prin Rikke Skov. O noua parada a lui Tolnai, romancele pierd minge pe atac, insa gazdele rateaza pe contra-atac, trimitand in bara. Fiera surprinde defensiva adersa si reface diferenta de doua goluri (10-8). O aruncare de pe picioare a lui Kristensea, iar Danemarca inscrie (9-10). Eliminare de doua minute la Jorgensen, iar Neagu transforma lovitura de la 7 metri (11-9). Neagu este eliminata si ea pentru doua minute, dar Tolnai apara excelent lovitura de la 7 metri. Skov puncteaza inca o data (10-11).

Marcatoarele Romaniei: Fiera 1, Neagu 1

Minutul 30 (7-9): Tolnai apara excelent insa acelasi lucru il face si Mortensen, la aruncarea lui Elisei. Cristina Neagu puncteaza de doua ori consecutiv (8-6 pentru tricolore), moment in care Danemarca cere time-out. Portarul nostru isi face din nou datoria, iar Geiger duce Romania la trei goluri (9-6). Dupa minute bune fara gol, danezele reusesc sa inscrie (7-9). Tolnai primeste o minge in fata cu un minut ramas de disputat din prima repriza, iar meciul este intrerupt pentru ca portarul Romaniei sa primeasca ingrijiri medicale. Manea este faultata, iar Kristensen primeste o eliminare de doua minute. Neagu rateaza aruncarea de la 7 metri. Bara si Tolnai salveaza Romania de un nou gol, tricolorele intrand la pauza cu doua goluri avans: 9-7.

Marcatoarele Romaniei: Neagu 2, Geiger 1

Minutul 20 (6-6): Rikke Skov apropie Danemarca la un gol (2-3), Fiera rateaza atacul, gazdele pleaca pe contra-atac si egaleaza la 3. Ardean Elisei incearca un lob peste portar, dar rateaza, danezele pleaca pe contra-atac si trec din nou la conducere (4-3). Skov pierde mingea, Stanca porneste contra-atacul, insa este blocata in momentul aruncarii. 9 metri pentru Romania, dar Melinda Geiger arunca in blocaj. Tricolorele se grabesc pe atac si pierd prea usor balonul. Danezele surprind din nou defensiva Romaniei si inscriu pentru 5-3. Fiera recupereaa un balon, ataca rapid al tricolorelor, iar Ardean Elisei inscrie. Tolnai are o noua interventie buna, Elisei incearca un nou lob peste portar, este impinsa si Romania beneficiaza de o noua lovitura de la 7 metri. Neagu transforma (5-5). Skov pune din nou in avantaj pe Danemarca, trimitand direct in vinclu (6-5). Stanca egaleaza la urmatoarea faza, pacalind defensiva adversa.

Marcatoarele Romaniei: Ardean-Elisei 1, Neagu 1, Stanca 1

Minutul 10 (1-3): Romania are primul atac al partidei. Aruncarea Adinei Fiera este blocata de defensiva daneza, mingea ramane in posesia romancelor, dar aruncarea Adei Nechita loveste bara. Urmeaza doua atacuri ratate de ambele parti, dar danezele sunt cele care deschid scorul dupa trei minute de joc, prin extrema stanga. Nechita egaleaza pentru Romania, inscriind cu o aruncare la coltul scurt. Danemarca pierde un balon si Romania trece la conducere dupa o actiune frumoasa a Ionelei Stanca (2-1 pentru tricolore). Nechita faulteaza si primeste cartonasul galben, iar Norgaard rateaza o lovitura de la 7 metri, trimitand in bara. Doua parade ale Talidei Tolnai si Romania scapa din nou fara gol. Galca este faultata iar Neagu inscrie din 7 metri (3-1).

Marcatoarele Romaniei: Nechita 1, Stanca 1, Neagu 1