Campioana en-titre Norvegia a invins Danemarca in cea de-a doua semifinala a Campionatului European de handbal feminin, scor 29-19, si isi va apara duminica titlul in fata Suediei. In finala mica, Romania va reintalni gazda Danemarca, echipa in fata careia a pierdut in faza grupelor.

Norvegia, de neoprit in semifinala cu DanemarcaFoto: Reuters

Danemarca a fost "redusa la tacere" in fata a 12.500 de suporteri veniti sa vada cea de-a doua semifinala de la EURO 2010, in MCH Arena din Herning (Danemarca), Norvegia impunandu-se categoric, la zece goluri diferenta, scor 29-19. Antrenorul Danemarcei, Jan Pytlick, cel care i-a indemnat pe suporterii echipei nationale sa huiduie adversarele de-a lungul acestui turneu, s-a tinut de cuvant si a ajutat si el publicul. Schema "de intimidare" a adversarului nu a functionat insa perfect, observatorul EHF obligand staff-ul Danemarcei sa-si tempereze entuziasmul, motivand ca prin incurajarea din picioare a echipei ii impiedica pe oficiali sa vada tabela de marcaj.

Norvegia a avut un inceput fulminant, conducand cu 5-0 dupa sapte minute de joc. Un time-out rapid cerut de Jan Pytlick, iar danezele au revenit in joc. Cu o defensiva agresiva si bine asezata in teren, norvegiencele au intrat la pauza in avantaj, scor 14-10. Danezele nu si-au revenit in repriza secunda, nereusind sa faca fata "furtunii" iscate in fata portii lor. Norvegia a continuat sa domine partida, inscriind de patru ori in ultimele patru minute, timp in care Danemarca nu a mai contatdeloc in atac.

Finala Campionatului European de handbal feminin va fi una 100% scandinava, campioana en-titre, Norvegia, urmand a intalni revelatia Suedia, care a trecut de Romania in prima semifinala, scor 25-23. Romania lupta pentru medalia de bronz si implicit pentru un loc garantat la Mondialul din 2011, cu gazda Danemarca.