Echipa feminina de handbal a Romaniei a pierdut in fata Danemarcei, in grupa preliminara A, la capatul unui meci in care a platit tribut inconstantei: tricolorele au avut 15-14 la pauza, insa au ratat complet repriza secunda in care nu au marcat decat 7 goluri.

Zid in fata DanemarceiFoto: Reuters

Echipa Romaniei a ratat un moment favorabil inca din prima perioada a jocului, cand a avut 3 goluri avans, insa greselile au adus formatia daneza la un singur gol, inaintea pauzei.

In partea a doua, Romania - incurajata de doua sclipiri ale Cristinei Neagu - a renuntat la jocul de echipa si asteptat prea mult de la rezolvarile individuale. Danemarca a blocat-o pe Neagu, s-a aparat exact si a reusit sa faca rost de 5 goluri avans, pentru un final care i-a adus prima victorie, in joc oficial, contra Romaniei, in ultimii 8 ani.