Dupa 21-21 in partida tur, Romania are nevoie de un succes impotriva Uruguayului, in fata propriilor suporteri, pentru a ajunge la Cupa Mondiala din Noua Zeelanda (2011). "Suntem motivati pentru a invinge", au declarat la unison "stejarii". Partida dintre Romania si Uruguay va fi in direct pe gsptv si Livescore pe HotNews.ro de la ora 17.00.

Stejarii, aproape de Cupa Mondiala Foto: Rompres

Meciul decisiv va avea loc pe Stadionul Arcul de Triumf, arena devenita neincapatoare pentru iubitorii de rugby. Organizatorii au fost nevoiti sa monteze o peluza pentru a satisface cererea mare de bilete. Vor fi peste 5.000 de spectatori la meci, Federatia Romana de Rugby anuntand vanzarea a 4.600 de tichete.

Echipe:

Romania: 15. Iulian Dumitras - 13. Casba Gal, 14. Catalin Nicolae, 12. Ionut Dimofte, 11. Catalin Fercu - 9. Lucian Sirbu, 10. Danut Dimbrava - 8. Alex Manta, 7. Ovidiu Tonita, 6. Daniel Carpo - 5. Cristi Petre, 4. Sorin Socol (cpt) - 3. Mihai Lazar, 2. Marius Tincu, 1. Bogdan Balan

Rezerve: 16. Cezar Popescu, 17. Dragos Dima, 18. Vali Ursache, 19. Stelian Burcea, 20. Vali Calafeteanu, 21. Ionel Cazan, 22. Madalin Lemnaru

Uruguay: 15. Jeronimo Etcheverry - 13. Martin Crosa, 14. Leandro Leivas, 12. Juan de Freitas, 11. Gaston Mieres - 10. Matias Arocena, 9. Manuel Martinez - 8. Santiago Vilaseca, 6. Juan Pablo Gaminara, 7. Mathias Braun - 5. Matias Fonseca, 4. Fabio Magno - 2. Carlos Arboleya (cpt), 3. Mario Sagario - 1. Alejo Coral

Rezerve: 16. Juan Pedro Rombys, 17. Pablo Lemoine, 18. Martin Espiga , 19. Nicolas Badano, 20. Emiliano Caferra, 21. Nicolas Morales, 22. Ivo Dugonjic

In caz de remiza, vor fi prelungiri

Regulamentul spune ca in cazul in care partida de astazi se va incheia la egalitate, vor fi doua reprize de prelungiri de cate 10 minute. Daca egalitatea va persista si dupa acestea, se va trece la moarte subita (prima echipa care inscrie intr-un interval de 10 minute castiga meciul). In cazul exceptional in care cele doua echipe sunt tot la egalitate, atunci se va trece la executarea transformarilor de la linia de 22 de metri (cate cinci jucatori de fiecare parte).

In cazul in care se va califica la Cupa Mondiala, Stejarii vor evolua intr-o grupa alaturi de Argentina, Anglia, Scotia si Georgia (Grupa B).