Oltchim Ramnicu Valcea si-a luat revansa in fata norvegiencelor de la Larvik si a incheiat Grupa C a Ligii Campionilor la handbal feminin cu o victorie, scor 33-28. Valcencele le-au stricat sarbatoarea nordicelor, care au disputat al 100-lea lor meci din Liga Campionilor, si au obtinut un moral bun inainte de intrarea in Grupele principale.

Oltchim Ramnicu ValceaFoto: Agerpres

Oltchim a reusit sa puna capat invincibilitatii norvegiencelor de la Larvik HK in actuala editie a Ligii Campionilor si le-au invins la cinci goluri diferenta in ultimul meci al Grupei C. Fara emotii si fara presiunea rezultatului, valcencele si-au impus imediat ritmul, iar la pauza conduceau cu cinci goluri diferenta: 18-13.

In debutul reprizei a doua Oltchim a fost neinspirata in atac, iar Larvik s-a apropiat la un gol. Valcencele si-au regasit insa repede "instinctul de killer" si s-au impus pana la final cu 33-28. Larvik incheie astfel Grupa C pe primul loc, cu 10 puncte, iar Oltchimul pe locul secund, cu 8 puncte.

Marcatoare Oltchim: Stanca 6, Ardean-Elisei 6, Nechita 5, Neagu 5, Vizitiu 3, Maier-Farcau 3, Manea 3, Meirosu-Fiera 2

Vali Bese: "Ne bucuram ca am reusit sa castigam acest meci, chiar daca a fost fara miza. Acum nu cred ca mai are importanta ce adversari mai intalnim, important va fi sa ne calificam". (Digisport)

Adina Meirosu-Fiera: "A fost greu, dar ne-am descurcat bine. Am jucat frumos, pentru ca nu am mai avut presiunea din meciurile trecut".

Tragerea la sorti pentru stabilirea Grupelor Principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin va avea loc marti, de la ora 13:00, la Viena.