Romania a castigat Cupa Mondiala la handbal feminin dupa ce a trecut la limita in finala (scor 24-23) de Norvegia, campioana olimpica en-titre.

Radu VoinaFoto: AGERPRES

Tricolorele au condus aproape in permanenta impotriva nordicelor, dar tabela a aratat egalitate la pauza (12-12). In a doua repriza, fetele lui Radu Voina au etalat un joc incantator pe alocuri, Neagu si compania conducand ostilitatile.

Norvegia a revenit periculos pe finalul partidei (tricolorele au patit acelasi lucru si impotriva Frantei), scorul devenind 24-23 cu doar cateva secunde inainte de terminarea celor 60 de minute. La ultimul atac, norvegiencele au ratat, iar Romania a cucerit, pentru al doilea an consecutiv, Cupa Mondiala.

"Cupa Mondiala a fost foarte puternica, a fost un turneu foarte bun, iar pentru noi a culminat cu victoria in fata Norvegiei din finala. Faptul ca am batut-o de doua ori la acest turneu, fiind campioana europeana si olimpica, inseamna ceva. Pentru noi inseamna mult ca am incheiat turneul fara infrangere si cred ca daca ne vom pastra atitudinea, va fi totul bine si la Europene din decembrie. Fetele merita felicitate, toate au venit cu inima deschisa la nationala, considerand convocarea o onoare" - Radu Voina (Mediafax).

Marcatoare:

Romania - Geiger 6 goluri, Moldovan 5, Manea 4, Ardean 4, Chintoan 2, Nechita 1, Tivadar 1, Bradeanu 1.

Norvegia - Loke 5, Sulland 5, Moldi 4, Johansen 3, Alstad 2, Mork 2, Solberg 1, Frafjord 1.

Franta a dispus de Danemarca in finala mica cu scorul de 28-26 (17-15).

Echipa ideala a Cupei Mondiale: Portar - Katrine Lunde (Norvegia); Extrema stanga - Valetina Ardean Elisei; Inter stanga - Cristina Neagu; Centru - Anita Gorbicz (Ungaria); Inter dreapta - Camilla Dalby (Danemarca); Extrema dreapta - Linn-Kristin Riegelhuth (Norvegia); Pivot - Marit Malm Frafjord (Norvegia).

MVP-ul Cupei Mondiale - Cristina Neagu, informeaza Mediafax.