Romania s-a calificat (pentru al doilea an consecutiv) in finala Cupei Mondiale de handbal dupa ce a invins, scor 23-21, pe Franta. Elevele lui Radu Voina au inceput superb partida (au condus cu 8-1 si 14-7), dar au tremurat pe final pentru a invinge o ambitioasa echipa a Frantei.

Romania, in finala Cupei MondialeFoto: Reuters

Echipa lui Radu Voina a inceput cum nu se poate mai bine disputa cu Franta, tricolorele conducand pe rand cu 4-0, 10-6, si 14-7. Cu o buna organizare a jocului si cu faze superbe in atac, Romania a intrat la pauza cu un avantaj de 8 goluri (15-7).

Lucrurile s-au schimbat in a doua repriza, atunci cand frantuzoaicele s-au apropiat, pe rand, la 17-13, 21-18 si 21-20 cu doar cinci minute inainte de final. Pana la urma s-a incheiat 23-21, iar Romania merge, pentru al doilea an consecutiv, in finala Cupei Mondiale.

Marcatoare Romania: Neagu 8 (goluri), Manea 6, Amariei 3, Bradeanu 2, Elisei 2, Paraschiv 1, Moldovan 1.

In ultimul act, tricolorele vor intalni Norvegia.

Finala mica a competitiei (Danemarca - Franta) se va juca, duminica, de la ora 15.15, in timp ce marea finala (Romania - Norvegia) se va disputa tot duminica, dar de la ora 17.15.