THW Kiel a obtinut pentru a doua oara in istorie trofeul Ligii Campionilor la handbal masculin, invingand duminica pe FC Barcelona intr-o finala dramatica disputata pe Lanxess Arena din Koln, scor 36-34. Aflati la a patra finala consecutiva, nemtii au avut o reactie incredibila pe finalul meciului, reusind sa intoarca meciul de la sase goluri diferenta.

Filip Jicha (THW Kiel), golgeterul Ligii CampionilorFoto: Agerpres

Kiel a devenit noua "stapana" a Europei, in prima editie de Liga Campionilor disputata dupa sistemul "Final Four". Barcelona a avut o misiune usoara in semifinalele de sambata, invingand cu 34:27 (17:11) pe rusii de la Chehovskie Medvedi. Kiel a avut un meci extraordinar in semifinale, eliminand pe campioana en-titre, Ciudad Real, dupa victoria obtinuta la doua goluri, scor 29:27 (12:15).

Barcelona a dominat meciul cu Kiel de la inceput, reusind sa aiba un avans de trei goluri la pauza, scor 20-17. In partea a doua a meciului, elevii lui Xavi Pascual si-au continuat jocul bun, distantandu-se la sase goluri (25-19) in minutul 40. Nemtii de la Kiel au avut o revenire spectaculoasa, preluand conducerea cu opt minute inainte de final. Kiel s-a impus la doua goluri (36-34) si castiga al doilea trofeu de Liga Campionilor, dupa cel castigat in sezonul 2006/2007.