Oltchim rescrie istoria handalului de club din Romania calificandu-se in finala Ligii Campionilor dupa o victorie superba, scor 24-20, in fata lui Gyor Audi ETO (finalista din sezonul trecut). Elevele lui Radu Voina s-au autodepasit impotriva unguroaicelor, spiritul de sacrificiu si concentrarea maxima fiind armele valcencelor impotriva lui Gorbicz, Amorim si compania.

Dupa 25-25 in disputa tur, Oltchim era, cel putin dupa calculul hartiei, favorita la calificare. Partida de la Valcea avea sa fie una echilibrata in prima repriza, la pauza valcencele conducand cu 11-10. S-a marcat putin pentru o semifinala de Liga Campionilor, cele doua aparari reusind sa fie la inaltime.

Echilibrul din teren s-a rupt in primele minute din a doua repriza, atunci cand Shymkute (2), Neagu (2) si Manea (2) duc scorul la 18-13.

Finalul avea sa gaseasca o echipa a Gyorului de nerecunoscut, Gorbicz, Amorim si compania fiind luate prin surprindere de Ada Nechita (extrema Oltchimului a punctat de cinci ori).

A fost 24-20 pentru Oltchim, iar echipa lui Radu Voina se califica, in premiera, in finala Ligii Campionilor (nicio alta echipa din Romania nu a reusit o asemenea performanta).

In ultimul act, Oltchim va da piept cu Viborg (Danemarca - campioana en-titre) in zilele de 8-9 mai (turul) si 15-16 mai (returul).

Vezi aici desfasurarea partidei Oltchim - Gyor 24-20:

Minutul 60/ Oltchim - Gyor 24-20

Au marcat: Nechita (5), Manea

Oltchim inscrie aproape la fiecare atac, in timp ce unguroaicele intra in panica si rateaza inexplicabil. Nechita inscrie de patru ori, iar scorul final este de 24-20. In urma acestui rezultat, Valcea se califica, in premiera, in finala Ligii Campionilor.

Minutul 50/ Oltchim - Gyor 18-15

Au marcat: Manea, Shymkute (2)

Oana Manea a inscris dupa o faza superba, iar Oltchimul se distanteaza la trei goluri. Paula Radulescu pareaza o aruncare a Anitei Gorbicz, iar Shymkute puncteaza pe contraatac. Campioana Romaniei a avut la un moment dat cinci goluri in fata (18-13), dar dupa 50 de minute scorul este 18-15

Minutul 40/ Oltchim - Gyor 15-13

Au marcat: Neagu (2), Nechita, Manea,

Oltchim incepe in forta repriza secunda, iar dupa golurile lui Neagu si Nechita gazdele se distanteaza la trei goluri (cel mai mare avantaj de pana acum). Gyor nu resimte momentul greu si revine pe tabela (egaleaza la 13). Dupa 40 de minute, Oltchim conduce cu 15-13

Minutul 30/ Oltchim - Gyor 11-10

Au marcat: Meirosu, Neagu(2), Puscasu, Nechita

Manea este eliminata, iar Gyor-ul profita de acest avantaj (Gorbicz puncteaza de la 7 metri). In faza urmatoare, Puscasu inscrie cu toate ca Valcea juca in inferioritate numerica. Echilibrul de pe teren dureaza doar cateva minute pentru ca Adina Meirosu este si ea trimisa pentru doua minute pe banca. Dupa 30 de minute, Oltchim conduce cu 11-10.

Minutul 20/ Oltchim - Gyor 6-7

Au marcat: Vizitiu, Manea

Unguroiacele au inceput sa se apere foarte bine, iar Oltchimul are unele probleme in ofensiva. Palinger are cateva interventii deosebite, iar Gorbicz inscrie superb in vinclu. Dupa 20 de minute, oaspetele conduc cu 7-6.

Minutul 10/ Oltchim - Gyor 4-3

Au marcat: Galca (2), Neagu, Nechita

Gyor a inceput mai bine partida, unguroaicele conducand cu 2-0. Valcencele au intors insa rezultatul, iar tabela a aratat 3-2 pentru campioana Romaniei. Simona Spiridon a fost prima jucatoare eliminata pentru doua minute, iar doua doar cateva atacuri jucatoare de origine romana a mai fost trimisa o data pe banca.

Gyor a avut lovitura de incepere

Echipe:

Oltchim: Ungureanu, Smedescu - portari; Puscasu, Nechita, Neagu, Stanca, Gatzel, Luca, Fiera, Bese, Manea, Shymkute, Vizitiu, Lecusanu

Antrenor: Radu Voina

Gyor: Palinger, Vig - portari; Deaki, Verten, Mravikova, Gorbicz, Kovacsics, Bradeanu, Amorim, Orban, Mayer, Hornyak, Spiridon

Antrenor: Konkoly Csaba

Prezentare:

Oltchim Ramnicu Valcea - campioana Romaniei

Buget anual de 2.5 milioane de euro

Vedeta: Cristina Neagu - 10.000 de euro pe luna salariu

Trofee europene: 5 (doua Cupe IHF, o Cupa a Cupelor si doua Supercupe ale Europei)

Sezonul 2007-2008

Cele doua echipe s-au duelat in faza grupelor principale. A fost 32-27 pentru Oltchim la Valcea si 30-27 pentru Gyor in Ungaria

Sezonul 2008-2009

Cele doua echipe s-au calificat in semifinalele Ligii Campionilor. S-au intalnit din nou, a fost 30-28 pentru Gyor in Ungaria, respectiv 28-26 pentru Oltchim la Valcea

Sezonul 2009-2010

Echilibrul a dominat cele doua intalniri dintre Gyor si Oltchim, din prima faza a grupelor. A fost 26-22 la Valcea pentru Oltchim, in timp ce Gyor a invins cu acelasi scor in Ungaria