HCM a reusit o remiza superba, scor 26-26, pe terenul lui Valladolid, una dintre marile forte ale handbalului european. Constantenii au obtinut un punct in ultima secunda a disputei, dupa reusita lui Istvan Schuch. Cu 7 puncte acumulate, campioana Romaniei este aproape calificata in optimile Ligii Campionilor.

HCM a intrat greu in meciul din Spania, constantenii fiind condusi cu 3-0 la un moment dat. Elevii lui Zoran Kurtes au inscris prima data in minutul 6, dar ibericii au fost la carma disputei. Lucrurile au devenit echilibrate incepand cu jumatatea reprizei, atunci cand Toma si compania au reusit sa egaleze la 10. Pe fondul catorva minute de relaxare (aproximativ 3), spaniolii au punctat de trei ori la rand, iar scorul dupa primele 30 de minute a fost pana la urma de 15-11.

A doua repriza a fost, cel putin in partea sa finala, una interzisa cardiacilor, HCM tinandu-se aproape de adversar. Toma si compania au condus la un moment dat cu doua goluri, dar o eliminare de doua minute i-a adus pe iberici din nou in avantaj pe tabela de scor.

Ultimele minute au fost de infarct, cu HCM alergand dupa o remiza pe deplin meritata. Cu 30 de secunde inainte de final, Toma scapa singur cu Svensson, dar suedezul de 40 de ani pareaza incredibil. Totul parea sa se naruiasca pentru constanteni intr-un final dramatic. Gazdele rateaza insa in faza urmatoare, iar Schuch puncteaza in ultima secunda pentru un egal cat o victorie.

Marcatori HCM: Toma 8, Muresan 6, Baiceanu 3, Schuch 3, Adzici 2, Fl. Nicolae 2, Csepreghi 2.

In partida tur, Valladolid a castigat cu 26-23 in Romania, pe 23 septembrie 2009.