Sacramento Kings au reusit cea mai mare rasturnare de scor din NBA inregistrata in ultimiii 13 ani, dupa ce au revenit de la o diferenta de 35 de puncte si i-au invins pe cei de la Chicago Bulls cu 102-98.

Taurii au condus partida, avand un avans de 35 de puncte in minutul 28 (79-44), dar la finele celui de-al treilea sfert de joc Sacramento s-a apropiat usor-usor (88-69). Cu putin peste doua minute pana la sfarsitul jocului, Taurii s-au vazut cu un avans de doar patru puncte (95-91). Debutant in acest an in NBA, Tyreke Evans a dat lovitura de gratie si a inscris noua puncte in ultimele doua minute.

Cu aceasta victorie, Sacramento a inregistrat cea mai mare revenire de dupa 1996, atunci cand Utah Jazz a revenit de la un deficit de 36 de puncte si s-a impus in fata celor de la Denver Nuggets.

"Nu sunt sigur ca realizez, dar cu siguranta a fost distractiv", a declarat Paul Westphal, antrenorul Regilor.

"E o lovitura. Ne-am culcat putin pe o ureche. E frustrant, dar nu se poate sa-ti para rau pentru tine insuti, trebuie sa iesi si sa joci", a declarat si antrenorul invins, Vinny Del Negro, potrivit Reuters.