Echipa nationala de handbal masculin a Romaniei a remizat, scor 27-27, in cea de-a doua partida amicala disputata la Arad, in fata reprezentativei Macedoniei. Nationala va pleca in urmatoarea perioada la Skopje, pentru inca doua partide de verificare in compania selectionatei macedonene.

Tricolorii au inceput mai greu partida, primul gol marcat de romani fiind abia in minutul 7. Desi macedonenii au condus cu 4-1, nationala Romaniei a revenit si a reusit sa se distanteze la trei goluri pana la pauza, scor 15-12. Repriza secunda a fost condusa de oaspeti, dar cu 10 secunde inainte de final, scorul era egal: 27-27. Macedonia a avut atacul, dar Rudi Stanescu a aparat excelent. Romanii au mai avut timp de un contra-atac, dar tanarul portar al macedonenilor a prins balonul si partida s-a terminat la egalitate.

In prima partida dintre cele doua echipe de la Arad, tricolorii s-au impus cu 27 la 25.

Romania va disputa alte doua partide amicale in fata Macedoniei, in perioada 29-30 decembrie, urmand ca inaintea inceperii turneului preliminar de calificare la CM 2011 (14-16 ianuarie) sa joace un turneu amical in Spania, acolo unde va intalni Brazilia, Elvetia si Spania.