Nationala de handbal feminin a Rusiei si-a aparat, duminica, trofeul in fata selectionatei Frantei, scor 25-22 (14-11), obtinand cel de-al treilea titlu consecutiv de campioana mondiala, in cadrul CM din China. Medalia de bronz i-a revenit campioanei olimpice de la Beijing, Norvegia invingand in finala mica selectionata Spaniei.

Cu un inceput modest la CM 2009, Franta a fost echipa surpriza a competitiei, ajungand pana in marea finala. Desi au castigat in fata Rusiei in faza grupelor, elevele lui Olivier Krumbholz nu au avut luciditatea necesara pentru a reedita succesul. Cu Dmitrieva si Postnova la potential maxim, rusoaicele si-au aratat clasa.

Frantuzoaicele au preluat conducerea in partida cu Rusia, avand un avantaj de doua goluri (5-3). Intensitatea partidei, dar si miza jocului au facut ca frantuzoaicele sa cedeze usor in fata adversarelor, iar la pauza detinatoarea titlului conducea cu 14-11. Repriza secunda a apartinut rusoaicelor, chiar daca Franta a reusit la un moment dat sa se apropie la un singur gol. Elevele lui Trefilov au gasit punctul slab al defensivei adversare, impunandu-se cu 25-22 si castigand al treilea titlu consecutiv de campioane mondiale.

In finala mica, Norvegia a reusit sa se impuna in fata nationalei Spaniei, scor 31-26, campioana olimpica adjudecandu-si medalia de bronz.

Nationala de handbal feminin a Romaniei a ocupat locul 8 la CM din China, fiind invinsa de Norvegia, Spania si Germania.

Palmaresul campioanei la CM:

URSS: 1962 - locul 6, 1973 - medalia de bronz, 1975 - medalia de argint, 1978 - medalia de argint, 1982 - medalia de aur, 1986 - medalia de aur, 1990 - medalia de aur

Rusia: 1993 - locul 5, 1995 - locul 6, 1997 - locul 4, 1999 - locul 12, 2001 - medalia de aur, 2003 - locul 7, 2005 - medalia de aur, 2007 - medalia de aur