HCM-ul a fost foarte aproape de un meci mare impotriva campioanei Rusiei, elevii lui Zoran Kurtes conducand la pauza cu 19-17 pe Chekhovskie. Din pacate, romanii au cedat treptat in al doilea mitan, iar gazdele s-au impus in cele din urma fara emotii cu scorul de 37-32.

Demn de mentionat este faptul ca Laurentiu Toma este in acest moment cel mai bun marcator din competitie cu 41 de goluri marcate.

Constantenii le-au facut fata rusilor doar 40 minute, Toma, Buricea si compania scapand insa meciul din mana pe final. Ne ramane insa o prima repriza de vis, in care campioana Romaniei a reusit doua aeriene de senzatie impotriva uneia dintre marile echipe ale Batranului Continent.

Cu toate ca au pierdut in Rusia, elevii lui Zoran Kurtes pastreaza sanse de calificare in optimile de finala ale Ligii Campionilor.

Vezi aici desfasurarea meciului:

Min 60/Chekhovskie - HCM 37-32

Au marcat: Baiceanu 53', Sadoveac 57', Buricea 58', Muresan 59',

Cu fiecare faza, HCM-ul a pierdut din viteza si din claritate in joc, tranformandu-se intr-o prada usoara pentru experimentatii jucatori rusi. Medvedi se impune meritat cu 37-32.

Min 50/ Chekhovskie - HCM 33-28

Au marcat: Toma 41', Schuch 43', 47', Sabou, 46', 50'

Rusii sunt adevarati oportunisti, mingea se lipeste de ei in aproape orice faza. Toma rateaza o lovitura de la 7 metri, iar blocajul rusilor isi face treaba din plin. Gazdele se distanteaza la cinci goluri, avantajul maxim de pana acum.

Min 40/ Chekhovskie - HCM 23-23

Au marcat: Toma 34',39', 40' Buricea 35'

Momente de cadere pentru HCM in debutul reprizei secunde, romanii pierd cu usurinta mingea, iar rusii profita de fiecare oportunitate.

Min 30/ Chekhovskie - HCM 17-19

Au marcat: Buricea 21', Toma 23', Schuch 24', Popescu 27', Baiceanu 30'

Campioana Romaniei se apara eficient, creeaza usor superioritate si reuseste sa impuna ritmul disputei. Dupa 30 de minute de joc, constantenii conduc meritat pe tabela. Faza zilei a fost reusita de Popescu, portarul HCM-ului, cel care a inscris dupa o aruncare superba!

Min 20/ Chekhovskie - HCM 12-14

Au marcat: Buricea 11', Sabou 11', 20', Pavlovic 12', Dimache 13', Baiceanu 16', Muresan 17', Toma 17',

Romanii revin incredibil si marcheaza chiar si patru goluri consecutive. Dupa faze de mare spectacol, HCM-ul conduce in Rusia la capatul primelor 20 de minute ale meciului.

Min 10/ Chekhovskie - HCM 9-6

Au marcat: Nicolae 3', Toma 5', 8',9, Buricea 6', Schuch 10'

HCM-ul a inceput destul de timid partida din Rusia, gazdele marcand practic la aproape fiecare faza. Tinand cont de faptul ca elevii lui Kurtes au ratat in cateva situatii, gazdele conduc detasat pe tabela.