Echipa de handbal feminin HC Dunarea Braila a invins, sambata, echipa ZRK Vardar Osiguruvanje (Macedonia) in prima mansa a turului trei din Cupa Cupelor , cu 37-16 (22-8) si la acest scor este aproape calificata in optimile competitiei europene, avand in vedere si faptul ca returul se va disputa, duminica, tot la Braila.

Romancele au dominat partida de sambata, elevele Alexandrinei Soare conducand deja cu 12-6 dupa doar un sfert de ora de joc. Singura reprezentanta a Romaniei din aceasta competitie s-a desprins pana la 22-8 la pauza. Repriza secunda a continuat in acelasi ritm, diferenta de pe tabela de scor la capatul celor 60 de minute de joc fiind de 21 de goluri (37-16). Returul dintre cele doua partide se va disputa tot la Braila, duminica, de la ora 11:00.

Alte trei echipe romanesti lupta in acest sfarsit de saptamana in competitiile europene. Sambata, Rulmentul Brasov si HCM Stiinta se intalnesc in mansa a doua a turului trei din Cupa EHF, dupa ce brasovencele s-au impus in tur cu 32-26. Duminica de la ora 19:00, campioana Romaniei, Oltchim Rm. Valcea disputa a treia partida din grupele Ligii Campionilor, in fata celor de la Gyor.