UCM Resita a castigat, sambata, primul meci din Cupa EHF, editia 2009/2010, in fata cehilor de la HCB Karvina, scor 40-32, returul urmand a se disputa in 18 octombrie, la Karvina.

Cu antrenorul Aihan Omer in tribune (suspendat de catre Federatia Europeana de Handbal in urma scandalului Mitei pentru arbitri), resitenii au inceput extraordinar primul lor meci din Cupa EHF. S-au desprins extrem de usor si la pauza scorul arata 21-12 in favoarea romanilor. Repriza a doua a cunoscut o usoara relaxare a jucatorilor resiteni, dar cu toate acestea au reusit ca scorul de pe tabela sa indice un avantaj de 12 goluri. Pana la fluierul final, cehii s-au apropiat la opt goluri, scor 40-32.

Cei mai buni marcatori ai echipei UCM Resita au fost Paraianu (7 reusite), Petrea si Tucanu, cu 6 goluri marcate fiecare.