Romania a castigat turneul amical Cupa Mondiala dupa ce s-a impus, scor 28-27, in finala cu Norvegia, de la Aarhus, Danemarca. Fetele antrenate de Radu Voina au facut un meci excelent, avand un avantaj de sase goluri (19-13) la pauza. Eliminarile din ultimele minute permit campioanei europene si olimpice sa se apropie la un singur gol de tricolore, dar Romania se impune si castiga pentru prima data Cupa Mondiala.

Romania a castigat Cupa Mondiala, turneu amical la care participa cele mai bune opt echipe din lume. Tricolorele au dominat clar prima repriza, iar in partea secunda a partidei a tresarit orgoliul norvegiencelor. Adversarele romancelor s-au apropiat la doua goluri (21-23), dar tricolorele lui Voina au revenit si au facut ca tabela de marcaj sa fie in favoarea lor: 27-22. In ultimele doua minute, norvegiencele s-au apropiat amenintator si le-a dat emotii romancelor. Romania s-a impus in final cu 28-27 si va fi rasplatita de organizatori cu 25.000 de euro.

Radu Voina: "Asa cum am declarat si inaintea Cupei Mondiale, nu am urmarit rezultatele, ci evolutia echipei. Asta nu inseamna ca nu ne bucuram toata echipa pentru castigarea turneului. Personal, apreciez ca Romania a avut o evolutie buna la Cupa Mondiala. Sa nu uitam insa ca e o competitie amicala. Sa ramanem cu piciarele pe pamant, pentru ca la Campionatul Mondial va fi cu totul altceva. La echipa noastra mi-a placut jocul celor doi pivoti, Manea si Stanca, care ar fi pacat sa nu fie folositi impreuna la ce valoare au. Mi-a mai placut jocul din prima repriza de azi si cred ca in perspectiva mondialelor revenirea Narcisei Lecusanu in lot va conta foarte mult. Nu cred ca vom sarbatori in aceasta seara, pentru ca s-a adunat multa oboseala, mai degraba ne facem bagajele sa venim repede acasa" (Mediafax)

In acest turneu, Romania a invins Danemarca (28-22) si Suedia (41-24) in Grupa A, a inregistrat o infrangere in grupa, cu Rusia (25-35), iar in semifinale a trecut de Germania, cu 30-24.

In 2006, Romania a mai disputat o finala de Cupa Mondiala, dar a fost invinsa de Rusia cu 28-29.